Yakuplu Gençleri Çanakkale’deydi
 

  Yakuplu Şubesi Gençlik Kolları, Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret etti. Seyid Onbaşı anıtı ve Rumeli Mecidiye Tabyası’nı ziyaretle başlayan şehitlik gezisinde gençler, tarihi destanın yazıldığı ve her karışı şehit kanıyla sulanmış cepheleri bir bir dolaştı. Balkan coğrafyasından gelerek cephede şehit olanların temsili mezarlarının da ziyaret edildiği gezide, Çanakkale ruhu hakkında gençler bilgi aldı. Gezi dönüşü Çanakkale şiirleri ve türküleri de okundu. Gençlik Kolları Başkanı Gürhan Karaibrahim, “Arkadaşlarımızla birlikte, gençlerimizin tarihten gelen kimliklerini unutmamaları için aktivitelerimiz devam edecek. Büyük bir millet olduğumuzu başka türlü gelecek kuşaklara taşıyamayız”  dedi.


Kıraç’ta Satranç Turnuvası
 

  Balkan Türkleri Dayanışma ve Kültür Derneği Kıraç Şubesi, yaklaşık 600 kişinin katıldığı Çanakkale gezisinin ardından, gençleri satranç turnuvasında buluşturdu. Çanakkale gezisinde otobüs sorumlusu ve mihmandar olarak görev alan ve yorulan gençleri satranç turnuvasında buluşturan Kıraç Şubesi, dernek lokalinde gerçekleştiren turnuva ile 40 kişiyi karşı karşıya getirdi. Saat 11:00 de başlayan turnuva büyük çekişmeye sahne oldu turnuva saat 21:00' de bitti.


   

   Turnuva sonucunda birinciliği Berkant Mutlu alırken, Nazif Mutlu ikinci, Fevzi Özer üçüncü, Seval Kuşku dördüncü, Hasan Soylu beşinci oldu. Katılımcılar, daha büyük katılımlı bir turnuva isteğinde bulundu. Kıraç Şubesi Gençlik Kolları Başkanı Kenan Kula, “Camiamızın desteğine layık olmak için çalışıyoruz. Hiç bir gizli gündemimiz yok. Daha büyük organizasyonlarla Balkan Türkü olmanın gururu ile camiamıza hizmete devam edeceğiz” dedi.

 

İSİM ŞEHİTLERİMİZİ UNUTMADIK…
 

  Balkan Türkleri Dayanışma ve Kültür Derneği Hadımköy Şubesi, Bulgaristan’da asimilasyon döneminde Bulgar ismi almayı reddettikleri için öldürülen şehitlerimizi bu yıl da unutmadı. Şehitler anısına her yıl  düzenlenen etkinliklere bir otobüs dolusu üyesi ile birlikte katılan Hadımköy Şubesi, şehitlere dua etti, şehitler anısına düzenlenen etkinliklerde, Türkiye’deki Balkan Türklerini temsil etti. Demir Baba Tekkesi’nde her yıl yapılan etkinliklere de katılan Balkan Türkleri Dayanışma ve Kültür Derneği Hadımköy şubesi, Mahmuzlu, Kusköy, Emberler ve Yusufanlar’da şehitler için yapılan anıtları ziyaret ederek birer çelenk koydular.


   

   Şehitlere ve Türklük uğruna Bulgar zulmü altında can verenlere dualar ederek minnet duygusunu gösteren Hadımköy şubesi yönetimi ve üyeleri, şehitlerin ailelerini de yalnız bırakmadı. Şehitleri anma etkinlikleri çerçevesine at koşuları ve geleneksel güreş müsabakaları da gerçekleştirildi. Hadımköy Şubesi, güreş müsabakalarında dereceye giren miniklere altın hediye ederek, onları ata sporunda teşvik etti.

 
   
 

  Hadımköy Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri, şehitleri anma etkinlikleri devam ettiği sürece Hadımköy Şubesi olarak üyeleri ile birlikte katılım sağlayacağını belirterek, “Şehitlerimizi unutmak, aslımızı inkar etmek, aynı zamanda 1989 zulmünü haklı çıkarmak anlamına gelir. Onların uğruna feda olduğu değerler, bizim namusumuzdur” dedi.