Sofya’da İslami Araştırmalar Merkezi kuruluyor
 

    Bulgaristan Başmüftülüğü, Sofya’da bir eğitim, kültür ve kongre merkezi kurmayı planlıyor. Bu konuda Sofya Belediye Başkanı Boyko Borisov ile görüşen Başmüftü Mustafa Haci, yetişmekte olan neslin hoşgörü ve anlayış içerisinde büyütülebilmesi için böyle bir merkeze ihtiyaç olduğunu söyledi. Haci, yeni neslin hem Müslümanlara, hem de devlete faydalı olabilmesi için kendilerinin buna garanti olacağını aktardı.

    Belediye Başkanı Borisov merkezin yapımını radikalizmin önlenmesi için şart olduğunu savundu. Borisov, “Bazılarının neye karşı çıktıkları önemli değil. Bu insanlar asırlardan beri burada, bizden sonra da burada olacaklar. Kafamızı kuma gömerek onları görmezlikten gelemeyiz.” dedi.

 

   Malinova Dolina semtinde İslam Konferansı mali desteği ile 27 dekar arazi satın alan Başmüftülük, buraya İslam Enstitüsü’nü taşımayı düşünüyor. Her türlü eğitim yasalarına uygun çalışabilmesi için enstitünün böyle bir yere ihtiyaç duyduğunu ifade eden Başmüftü Haci, kurulacak binada Avrupa seviyesinde araştırma merkezi de düşünüldüğünü açıkladı. Plana göre pansiyon, enstitü, eğitim ve kültür faaliyet birimlerinin inşası için 27 dekar arazi düşünülmüştü. Daha sonra bunun 7 dekarı altyapı çalışmaları için kamulaştırıldı.