Balıkçı kardeşlere 1 yıl şartlı hapis
 

    Bulgaristan'da, kaçak kalkan avı yaptıkları iddiasıyla yargılanan ve kardeşi Bulgar polisi tarafından öldürülen 2 Türk balıkçısı, birer yıl şartlı hapis cezasına çarptırıldı.

    Burgas kentine bağlı Tzarevo Bölge Mahkemesinde görülen davada, "Bulgaristan deniz sınırını ihlal ederek, kaçak kalkan avı yapmaktan suçlu bulunan Engin ve Zain Ercan kardeşler, ayrıca 500'er leva para cezası aldılar. 

     Sanıklar, mahkemede kendilerine yöneltilen suçları kabul etmeyerek, Türkiye karasularında av yaptıklarını söylediler.

 

   Bulgaristan'ın Tzarevo kasabası açıklarında 17 Nisan 2008 tarihinde meydana gelen olayda Engin Ercan ve Zain Ercan adlı iki kardeş gözaltına alınırken, Yalçın Ercan adlı üçüncü kardeş Bulgar sınır polisi Mihail Tzankov tarafından öldürülmüştü. Cinayeti kaza olarak açıklamaya çalışan polis hakkında Sliven kenti askeri yargıtayı tarafından soruşturma yapılıyor. Söz konusu sınır polisi hakkında en az 5 yıl hapis cezası talep edildiği öğrenildi. Ancak Bulgar basınında Tzankov'un hapis cezası alma ihtimali ağır dille eleştirilmesi ve Bulgar ırkçıların devreye girmesi ile katil polisin ceza almadan kurtulması ihtimali kuvvetlendi. 

   Sliven askeri yargıtayına yakın çevrelerde, savcının "görevi ihmal" suçlamasını, "görev sırasında kaza ile ölüme sebebiyet vermek" olarak değiştirmeye hazırlandığı, ancak Türk balıkçının ölümüne gösterilen tepkinin üzerinden yeterince zaman geçmesini beklendiği konuşuluyor.