Kosova'da Türkler Türkçe kimlik istiyor
 

    Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Prizren Şube Meclisi, Kosova Cumhuriyeti kimliklerinin Türkçe de verilmesini istedi.

    Şube Başkanı Orhan Lopar'ın başkanlığında yeni kimlik belgelerinin ele alındığı toplantıda, KDTP Genel Başkanı ve milletvekili Mahir Yağcılar, milletvekilleri Müfera Şinik ve Enis Kervan ile birlikte, yeni kimlik belgeleri hakkında bilgi verdi.

 

   Bağımsızlığını 17 Şubat 2008'de ilan eden Kosova'nın Dil Yasası gereği, Prizren ve Mamuşa belediyelerinde Arnavutça ve Sırpçanın yanı sıra Türkçeye de resmiyet tanındı.

   Milletvekilleri, kimlik belgelerinin resmi dillerde düzenlenmesinin anayasa tarafından garanti edildiğini, buna göre Prizren ve Mamuşa'da kimlik belgelerinin Türkçe olarak verilmesi gerektiğini ifade ettiler.

   Türkçenin de yer alacağı formların basılmamış olması nedeniyle Türkçe kimliklerin düzenlenemediğini belirten milletvekilleri, bu yönde yaptıkları girişimler sırasında yetkili organlardan Türkçenin de yer alacağı yeni formların basılabilmesi için bütçenin yetersiz olduğu yanıtını aldıklarını bildirdiler.

   Çözüm bulunması amacıyla sorunu Kosova kurumlarına taşıyacak milletvekillerinin de yer alacağı, KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar'ın başında bulunduğu bir kurul oluşturuldu.

   Sivil toplum kuruluşları ve KDTP'nin girişimiyle Türklerin yoğun yaşadığı Mitroviça, Gilan, Priştine ve Vıçıtırın'ın belediye meclisleri, Kosova Dil Yasası'nın bazı maddelerine dayanarak belediyelerinde Türkçeye resmiyet kazandıran kararlar almışlardı.