Bursa'dan Bulgaristan'a uçak seferleri başlatılabilir
 

    Bursa Yenişehir Uluslararası Havaalanı'nın dış hatlara açılması için bir dizi çalışma yürüttüklerini söyleyen Bursa Valisi Şahabettin Harput, özellikle onbinlerce soydaşın yaşadığı Bursa'da, Balkan ülkelerine düzenlenecek seferlerin doluluk oranlarının yüksek olacağını kaydetti.

    Açıldığı 2000 yılından bu yana istenilen düzeyde çalışmayan Yenişehir Havaalanı'nın dış hatlara açılarak kapasitesini artırması bekleniyor.

 

    Bursa Valisi Şahabettin Harput, Yenişehir Havaalanı'nın yolcu kapasitesi ve havayolu kargo taşımacılığına uygun olmasının şehir için büyük avantaj olduğunu belirterek, öncelikli olarak özellikle yolcu kapasitesi açısından dış hat olarak Bulgaristan'a uçak seferlerinin başlaması gerekiyor. Valilik olarak konuyla ilgili çalışmalarımız sürüyor" dedi.

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de yıllardır atıl vaziyette kalan Yenişehir Havaalanı'nın kendi dönemlerinde yurt içi seferlerine başladığını, ancak dış hat seferleri de olmasını gerektiğini söylemişti. 1944 yılında bir askeri üs olarak kurulan tesis, askeri havaalanına yapılan ilave tesislerle birlikte sivil hava ulaşımına hazır hale getirilerek Bursa Havaalanı adıyla, 3 Kasım 2000 tarihinde hizmete girdi. Sivil ve askeri amaçla kurulan hava meydanının Bursa il merkezine uzaklığı 56 kilometre. Havaalanı 3000x45 ve 3000x30 metre boyutlarında iki adet beton kaplama pistine sahip. Yolcuya açık alanlar iç ve dış hat olarak 5 bin 600 metre kare olup yılda 2 milyon 250 yolcu kapasitesine sahip. Bursa Yenişehir Havaalanı özellikle kış aylarında artan turizm faaliyetlerine ve hac yolculuklarına dönük yurt dışı uçuşları karşılamaktadır.