Yunanistan’ın alamadığı Apachi’lere TSK göz dikti
 

    PKK ile mücadelede Mehmetçiğe büyük destek veren Süper Kobra helikopterlerinden yalnızca 8 adet kalması, Genelkurmay’ı harekete geçirdi. Genelkurmay Plan Prensipler Başkanlığı, 12 adet yeni taarruz helikopteri (ATAK) alımı için arayışa girdi.

    Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın yürüttüğü “Milli Taarruz Helikopteri” projesi kapsamında, İtalyan AgustaWestland firması ile yapılan anlaşma kapsamında ilk helikopter 2013 yılında TSK’ya teslim edilecek. Üretilecek 51 helikopterin tamamının ise 2015 yılında envantere girmesi planlanıyor.

 

   Genelkurmay ilk önce, nakliye amacıyla kullanılan Blackhawk helikopterlerini silahlandırarak, terörle mücadelede kullanmayı planladı. Ancak bu helikopterlerin saldırı helikopterlerine göre daha açık bir hedef olması, projenin başlamadan bitmesine neden oldu. Bunun üzerine

   ABD: KOBRA VEREMEYİZ

   ABD ordusu tarafından kullanılan Süper Kobra helikopteri almak isteyen TSK’ya, bu ülkeden “Afganistan ve Irak’ta yürüttüğümüz operasyonlar nedeniyle bizim ihtiyacımız var” yanıtı geldi. ABD’nin elinde 170 Süper Kobra helikopteri bulunuyor. Bu yanıt, Boeing firmasından 12 Apachi helikopterinin alınmasını gündeme getirdi. Ancak Türkiye, Boeing ile fiyat konusunda anlaşamadı. Yeniden masaya oturulması aşamasında ise Boeing, elindeki hazır 30 helikopteri Kore’ye sattı. TSK, bunun üzerine Tayvan Ordusu’nun elindeki Süper Kobraların alımına gitti. Ancak, Tayvan bu talebi kabul etmedi. Şimdi Yunanistan’ın ABD’den aldığı yeni 12 Apachi AH-64 D helikopteri gündemde. Yunanistan’ın parayı ödeyememesi nedeniyle Boeing sözleşmeyi iptal etti.