Türkiye ve Bulgaristan TIR'da nihayet anlaştı
 

    Türkiye ve Bulgaristan uzun zamandır devam eden TIR taşımacılığı transit geçiş hakları konusundaki sorunlarını çözerek anlaşmaya vardılar. Ankara ve Sofya yeni bir TIR transit geçiş ücreti belirlediler.

    Bu konudaki anlaşma iki ülke ulaştırma bakanları Binali Yıldırım ve Peter Moutafchiev tarafından imzalandı. Anlaşmaya göre, iki ülkenin TIR'ları birbirlerinin topraklarından geçişte 43 avro transit geçiş ücreti ödeyecekler. Böylece, Bulgaristan'dan geçen Türk TIR'ları bundan böyle geçiş ücreti olarak 43 avro ödeyecek. Bu ücret daha önce 83 avro idi.

 

   Türkiye ise bu indirim karşısında Bulgar TIR'larına daha fazla ayrıcalık tanıyarak, sadece Türkiye'ye gidip gelen Bulgar TIR'larından ücret almayacak. Türkiye, ayrıca, daha önce çevre standartlarına uymayan ve 1992'den önce üretilmiş Bulgar araçlarına Türkiye'ye girme yasağını kaldırdı.

   Varılan anlaşma böylece bir yılı aşkın süredir iki ülke arasında devam eden "kargo ve transit geçiş savaşına" son vermiş oldu. Bulgaristan'ın AB'ye üye olmasından sonra, Bulgar kargo firmaları, Türk TIR'larının Bulgaristan topraklarından geçişi için ücret ödemesi gerektiği yolunda Bulgar otoriteleri nezdinde lobi yapmışlardı.

   Bunun üzerine Bulgaristan 2008 yazı başında, Türk TIR'larına 83 avro geçiş ücreti koymuş, Türkiye buna 1 Eylül 2008 tarihinde aynı ücreti Türkiye'den geçen Bulgar TIR'larından tahsil ederek karşılık vermişti.

   Varılan anlaşma, tüm bu sorunları sona erdirmiş olacak.