Kasap konuşursa maskeler düşer

    Boşnak katliamının, bölgeye yerleşmek isteyen ABD ve Avrupa'nın süper güçlerinin göz yummasıyla yapıldığı, Karadziç'in yakalanma süreci ile yeniden gözler önüne seriliyor.

    Bosna'da yüz binlerce müslümanın katledildiği ve dünyanın bu soykırıma seyirci kalışının sırrı çözülüyor.Sırp kasabı Karadziç'in yakalanmasıyla birlikte ortaya çıkan gerçekler, katliamın "süper güçlerin kanlı oyunu" olduğunu gözler önüne seriyor. Karadziç'in yargılandığı savaş mahkemesinde itiraflarda bulunması halinde, süper güçlerin " stratejik katliam" planı da ayrıntıları ile ortaya çıkacak.

 

CLINTON VE CHIRAC KORUMUŞ

   Birleşmiş Milletlerin Eski Yugoslavya Hakkındaki Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (ICTY) eski sözcüsü Florence Hartmann, mahkeme tarafından 13 senedir aranan baş zanlı Radovan Karadziç'in tutuklanmasına Fransa ve ABD'nin engel olduğunu söyledi. Hartmann eski ABD Devlet Başkanı Bill Clinton'la yine eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın Sırp kasabı olarak bilinen Karadziç'in tutuklanmasını "bizzat" engellediklerini ifade etti. Eski ICTY sözcüsü, Blic gazetesine yaptığı açıklamada, "Tutuklama birkaç sefer Chirac, bir sefer de Clinton tarafından bizzat engellendi" dedi. Sırp kasabı 13 sene kaçak olarak yaşadıktan sonra Belgrad'da tutuklandı.

   Bosna Savaşında soykırım uygulamakla suçlanan dönemin Bosnalı Sırp lider Radovan Karadziç'in Holanda'nın Lahey kendinde savaş suçları mahkemesindeki davası sürerken İngliz Indanpendent gazetesi ilginç bir haber yayınladı. Belgrad muhabiri Vesna Peric Zimonjic'in heberine yer veren Indanpendent gazetesi , " Karadziç anlaşmayı bozana kadar CIA tarafından korunuyordu" başlığını kullandı.

Independent'in haberi şöyle:

   "Bosnalı Sırıpların eski lideri Radovan Karadziç, Dayton barış anlaşmasından sonra, Amerikan koruması altında yaşıyordu. Ta ki CIA, telefon konuşmalarını dinlerken, Karadziç'in, kendisiyle yapılan gizli anlaşmayı ihlal ettiğini tespit edene kadar. Bu gizli anlaşmaya göre Karadziç bir daha siyasete karışmayacağına dair ABD'lilere söz vermiş."

   Bu iddialar, Sırbistan'da yayımlanan Biltz gazetesindeki bir haberde yer aldı. Gazete, Karadziç'in 2000 yılına kadar ABD koruması altında olduğunu iddia ediyordu. Kaynak olarak ise adını vermediği , 'iyi haber alan bir ABD istihbarat yetkilisi'ni gösteriyordu.