AİHM’den Atina’ya son cevap: Yunanistan’da Türk azınlık var

   Yunanistan’ın Türk azınlığa ait dernekleri kapatma kararını bozan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), yapılan itiraz başvurusunu da reddederek, Atina’yı mahkûm eden kararını kesinleştirdi.

   AİHM, 27 Mart’ta aldığı kararda, adlarında ‘Türk’ kelimesi geçtiği gerekçesiyle İskeçe Türk Birliği ve Rodop Türk Kadınları Kültür Örgütü’nün kapatılmalarını haksız bularak, Atina’yı mahkûm etmişti. Atina’nın temyiz başvurusunun reddedildiğine dair resmî mektubun dün kendilerine ulaştığını açıklayan İskeçe Türk Birliği avukatı Orhan Hacıibrahim, “Artık Yunanistan’dan bu kararı uygulamasını bekliyoruz.” dedi. Karar Batı Trakya Türkleri tarafından sevinçle karşılandı. İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, ‘tarihî’ olarak nitelediği kararın, “haklılığın tescili” olarak değerlendirdi.

 
    Ahmetoğlu, “Bundan sonra, 1983’teki gibi resmî faaliyetleri yapabilme haklarımızı geri almak için yasal çalışmalara başlayacağız. Daha sonra da 25 yıl önce indirilen dernek tabelasını girişe asacağız.” diye konuştu.   

    1927’de kurulan ancak 1986’da İskeçe Valiliği’nin ‘Batı Trakya’da Türk yok’ iddiasıyla açtığı dava sonucunda hakkında kapatma kararı alınan dernek, yaklaşık 20 yıl süren iç hukuk mücadelesinin aleyhine sonuçlanmasının ardından 2005’te davayı AİHM’ye taşımıştı.