Kosova'nın artık Türkçe gazetesi yok

   Kosova'da Türkçe yayın yapan Kosova Türklerinin ilk ve tek bağımsız gazetesi Yeni Gündem kapandı.

  Balkanlarda Türkçe yayınlanan gazeteler ardı ardına kapanıyor. Kosova'da 1999 yılından beri yayın hayatında olan Yeni Gündem gazetesi 436'ncı sayısıyla beraber kütüphanelerin tozlu raflarına kaldırıldı.

   Yeni Gündem Gazetesi, 1999 yılında, NATO'nun Kosova müdahalesinden sonra "Kosova'da Türk yok, sadece Türkçe konuşanlar var!" denildiği günlerde Mehmet Bütüç'ün imtiyaz sahipliğinde 24 Kasım 1999 tarihinde yayın hayatına başlamıştı.

 
    1943 yılında Yugoslavya'da yayınlamaya başlayan (Makedonya-Üsküp) Birlik gazetesi 2003 yılında yayın hayatının 60'ıncı yılında; 1969 yılında yine Yugoslavya'da (Sırbistan-Kosova) yayımlanan Tan gazetesi 1999 yılında yayın hayatının 30'uncu yılında kapanmıştır.

   Prizren'de 24 Kasım 1999'da okuyucularına merhaba diyen Yeni Dönem Gazetesi'nin yayın serencamı ise ilk iki refikinden daha kısa oldu. Sadece 10 yıl gazete bayilerine çıkabildi.

Gazete maddi sıkıntılar yaşıyordu

   Özelde Kosova Türklerinin, genelde Balkanlardaki Türk toplumunun milli ve manevi hislerine tercüman olarak, Tuna boylarındaki Müslümanların meselelerine çözüm yolları arayan Yeni Gündem gazetesi son yıllarda maddi imkansızlıklarla boğuşuyordu.

   Kosova Yeni Dönem Gazetesi'nin ve Yeni Dönem Radyosu'nun sahibi Mehmet Bütüç, kendisi ile 2004 yılında yapılan bir röportajda "Bizler Kosova'da yaşayan halkların söz sahibi olabileceği, herkese eşit hakların tanınacağı bağımsız bir Kosova istiyoruz. Srıplar'ın da orada olmasını istiyoruz ama Sırbistan'ın değil.  Sorunların Kosova'nın başkenti Preştine'de tartışılmasını istiyoruz;Belgrad'ta, Tiran'da, Washington'da, Londra'da değil." sözlerini sarf etmişti.

   Bir süredir maddi sıkıntı içinde bulunan gazete yönetimi, maddi kaynak buluncaya kadar gazetenin yayınına ara verdi. Türk İş Birliği ve Kalkınma Ajandı TİKA'nın maddi destekleriyle ayakta kalan gazete, bu kurumun 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren desteğini çekmesiyle birlikte zor günler geçiriyordu.