Mini Nabucco ile Azerbaycan gazı Bulgaristan’a gelecek

   Azerbaycan doğal gazı, Nabucco projesi hayata geçmeden de Mini Nabucco projesi ile Bulgaristan’a gelebilecek. NETS olarak da bilinen Macaristan girişimli proje, bazı büyük boru hatları sayesinde bazı ülkelerin boru hatları ile birleştirilmesini öngörüyor. Birleştirilmesi öngörülen ülkeler arasında Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Slovenya, Avusturya ve Sırbistan yer alıyor. Ekonomi Bakan Yardımcısı Yavor Kuyumciev, Mini Nabucco projesinin Avrupa’da hayata geçtiğini ve Azerbaycan gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştırıldığını söyledi.

 
   Macaristan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Abel Garamhedi ile bir araya gelen Kuyumciev, Bulgaristan’ın projeye katılmak için hazır olduğunu belirterek, bu projenin adı geçen ülkelerdeki şirketlerin rekabet gücünü ve enerji nakillerindeki güvenliği artıracağını söyledi. Yunanistan’ın da Azerbaycan gazını alıdığını dile getiren Kuyumciev, ‘Bulgaristan’ın, Yunanistan’ın doğal gaz ağına bağlanabilmesi için 100 km’lik bir yatırım gerekli. Yunanistan ile doğal gaz ağının birleştirilmesi durumunda Nabucco projesi hazır olmadan da Azerbaycan gazı Bulgaristan’a ulaşmış olacak.’ dedi. Bulgaristan’ın, Romanya’daki gaz hattına bağlanabilmesi için 15 km ve Sırbistan’a bağlanabilmesi için 60 km yatırıma ihtiyaç var. Macaristan’ın ise Avusturya’ya bağlanması için 30 km; Avusturya’nın Romanya’ya bağlanması için ise 40 km hatta ihtiyaç var. Bulgaristan’ı Yunanistan’a bağlayacak yatırımcı bulunabilmesi durumunda bu proje iki veya üç yıl içinde hayata geçebilecek.

   Mini Nabucco projesinin, Nabucco projesinin hiçbir şekilde önemini yitirmesine neden olmayacağını kaydeden Kuyumciev, Avrupa’nın 2050 yılında büyük miktarlarda doğal gaza ihtiyaç duyacağını dile getirdi.

  Ekonomi Bakanı Petır Dimitrov’un geçen yıl yaptığı Azerbaycan ziyaretinde yıllık 1 milyon metreküp doğal gaz nakli anlaşması imzalandığını hatırlatan Kuyumciev, NETS’in gerçekleştirilmesi durumunda, Bulgaristan’ın Kuzey deniz gazına da ulaşmış olacağını, bu gazın Rus doğal gazına kıyasla daha pahalı olduğunu, ancak yine de alternatif oluşturacağını vurguladı. Mini Nabucco gaz hattından Avrupa’ya doğalgaz Azerbaycan – Türkiye – Yunanistan üzerinden naklediliyor. Nabucco projesi 5 yıldır ilerleme göstermiyor. Ekonomi Bakanı Dimitrov, projenin ilerlemesi için Avrupa Komisyonu’nun projeyi desteklemekten başka çalışmalara da hız vermesi gerektiğini kaydetmişti.

  Diğer önemli enerji projesi olan Burgas – Aleksandrupolis gaz boru hattının inşaatına da 2009’da başlanacağı kaydedildi. Kazakistan’ın bu projeye ilgisinin azaldığı yönündeki söylentilerin gerçeği ifade etmediğini kaydeden Kuyumciev, Kazakistan’ın projeye dahil olma isteğinin devam ettiğini kaydetti. Bulgaristan, bu projenin yüzde 24,5 hissesini elinde bulunduruyor.