Bulgaristan Kremikovtsi'de çalışan işçiler protestolarına devam ediyor
 

    Devletin, Kremikovtsi demir çelik fabrikasının mali durumunun iyileştirilmesi ve çalışanların maaşlarının ödeneceğine dair söz vermesine rağmen çalışanlar protestolara devam ediyor. Hükümet, fabrika çalışanların ağustos ve eylül maaşlarının bu hafta salı gününe kadar ödeneceği sözünü verdi. Çalışanların maaşlarının ödenmesi için öngörülen 1 milyon levalık ilk kısım fabrikanın hesabına yatırıldı. Ancak çalışanlar eylül, ekim ve kasım maaşları sorununun çözülmesine kadar ve fabrikanın geleceği konusunda bir cevap alıncaya kadar protestolara devam edeceklerini açıkladı.

 

   Kremikovtsi'deki Podkrepa temsilcileri Vasil Yanaçkov ile Lüdmil Pavlov, hükümet temsilcileri ile bir araya gelerek fabrikanın durumunu görüştü.

   Fabrikanın Ukraynalı Smart Group'un ilgi duyduğunu belirten Yanaçkov, bunun yanı sıra bir kişinin daha fabrikayı almak istediğini ifade etti. Demir çelik fabrikasını, gerçek fiyatının altında ürün alan devletin zor durumda bıraktığını savunan Vasil Yanaçkov, hesaplamalara göre, hükümetin ürünleri fabrikadan yüzde 40 daha ucuza aldığını söyledi.

   Protestolara devam eden işçiler ise sendika liderlerine artık güvenlerinin kalmadığını belirterek derhal genel greve gidilmesini istedi. İşçiler greve devam edeceklerini, çünkü Başbakandan bir cevap alamadıklarını kaydetti.