Mladiç'in başına 1 milyon euro ödül konuldu
 

    Sırbistan, savaş suçu zanlısı Ratko Mladiç'in yakalanmasına yardımcı olacak bilgiyi verenlere 1 milyon avro ödeyeceği önerisini yineledi.

    Sırp Bakan Rasim Lcaciç, yerel Vecernje Novosti gazetesine verdiği demeçte, ödül önerisinin geçerli olduğunu hatırlatarak, "Mladiç'in tutuklanmasını sağlayacak doğru bilgiyi bize veren kişi, 1 milyon avroyu alacak" dedi.

    Lcaciç, bu ödülün, Belgrad yönetiminin uluslararası savaş suçları mahkemesine olan yükümlülüklerini mümkün olan en kısa zamanda yerine getirme kararlılığını ve Mladiç'in iadesi konusundaki siyasi arzusunu gösterdiğini söyledi.
    

 

   1992-1995 yılları arasındaki Bosna savaşı sırasında Bosnalı Sırp güçlerin komutanı olan Mladiç, 43 aylık Saraybosna kuşatması ve Srebrenitsa katliamı nedeniyle soykırımla suçlanıyor.

   Mladiç'in yakalanması, Sırbistan'ın Avrupa Birliği sürecindeki temel koşulu oluşturuyor.

   Ratko Mladiç

   Ratko Mladiç Bosna Savaşı sırasında Bosna Sırp Ordusu'nun Genel Kurmay Başkanıydı. Savaş sırasında Boşnak halkına karşı işlediği soykırım ve savaş suçlarından dolayı Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından tutuklama istemiyle aranmaktadır.

   Srebrenica soykırımı öncesinde bir kameraya konuşarak söylediği, "Bugün 11 Temmuz 1995 günü Sırp şehri Srebrenica'dayız. Büyük bir Sırp kutsal gününün öncesindeyiz. Bu şehri Sırp milletine armağan ediyoruz. Türklere karşı ayaklanmamızı hatırlayarak... Müslümanlardan rövanşı almanın zamanı geldi" sözleri meşhurdur.