Kosova'da bomba
 

    Kosova'da Avrupa Temsilciliği'ne bombalı saldırıda bulunarak, "ülkede düzeni bozmaya çalışmakla" suçlanan 3 kişinin Alman ordusunda asker olarak görev yaptıkları iddia edildi.

    Olay sonrası tutuklanan 3 Alman'ın Alman İstihbarat Örgütü BND mensubu oldukları iddia edilmişti. Almanya'da Hür Demokratlar Partisi, olay hakkında meclise bilgi verilmesini istedi.

    Alman Bild gazetesinde bugün yer alan haberde ise tutuklanan 3 kişinin istihbarat örgütünde değil, Alman ordusunda asker olarak görev yaptıkları iddia edildi. Dün iddiaları saçma olarak değerlendiren Alman hükümeti ise bu kişilerin asker olduğu iddiaları karşısında sessizliğini koruyor.

 

   Gözaltı süreleri 30 gün uzatıldı

   Kosova'da gözaltına alınan 3 Alman vatandaşının gözaltı süreleri 30 gün uzatıldı. Almanlar, Uluslararası Sivil Daire (ICO) olarak bilinen AB Temsilciliği'ne bombalı saldırıda bulunarak, "ülkede düzeni bozmaya çalışmak" ile suçlanıyor.

   Zanlılardan birinin avukatı Fehmiye Bütüçi, Priştine Mahkemesi savcısının isteği doğrultusunda zanlıların tutukluluk sürelerinin 30 gün, yani 19 Aralık 2008'e kadar uzatıldığını doğruladı.

   Kosova polisi sözcüsü Veton Elşani ise yapılan spekülasyonlarla ilgili olarak, zanlıların Alman gizli servisi (BND) mensubu olduklarına dair bilgileri olmadığını ve bu konuda spekülasyon yapmak istemediklerini, aynı zamanda zanlıların suçsuz olduklarını ifade ettiklerini söyledi.

   Gözaltına alınan üç Alman'dan birinin binaya dinamit attığı, diğerlerinin de gözcülük yaptığı ileri sürülmüş, Almanlar ise olay yerine "ne olduğunu öğrenmek için gittiklerini" savunmuşlardı.

   İddialar "saçma" açıklaması

   Alman hükümeti, dün yaptığı açıklamada, gözaltına alınan Alman vatandaşlarıyla ilgili iddiaları "saçma" olarak nitelemişti.

   Başkent Priştine'deki ICO avlusunda geçen hafta patlama meydana gelmiş, binanın camlarının kırıldığı saldırıda ölen ya da yaralanan olmamıştı.