Osmanlı tapuları ile köşeyi dönen papaz

    Sosyete manastırının Başkeşişi Efrem, Osmanlı ve Bizans tapularını kullanarak gayrimenkul zengini oldu. Başkeşişin, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde de gayrimenkulleri var.

    Keşişler diyerı olarak da bilinen ve ruhani yönetimi İstanbul Fener Rum Patrikanesine ait olan Aynaroz'daki Vatopediu manastıtının merkezinde yer aldığı skandal yüzünden, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis zor günler yaşıyor.

   Kadınların giremediği Aynaroz'da yer alan ve İngiltere Prensi Charles da dahil dünye jetsetini ağırladığı için "sosyete manastırı" diye anılan Vatopediu'nun Başkeşişi Efrem'in, kutsal bölgede yasak olmasına karşın giriştiği ticari faaliyetlerde büyük vurgunlar yaptığı ortaya çıktı.

Buna göre Başkeşiş, 1999 yılında Bizans ve Osmanlı tapularını kanıt göstererek, Yunan devletinin Kurtuluş Savaşı sırasında Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden göç eden Yunanlılara ülkenin kuzey bölgelerinde verdiği yüzbinlerce dönüm araziyi ele geçirmeyi başardı.

 

Türkiye'nin Güzel Yerlerinde de Mülkleri Var

   Efrem daha sonra devlet ile pazarlığa oturup bu arazileri Yunanistan'ın çeşitli bölgelerindeki devlet arazileri ile takas ettirdi. Takas işlemlerinde manastır arazileri yüksek, devlet arazileri ise çok düşük fiyattan gösterildi. Takasla alınan arazilerin bir bölümü hemen satıldı. Bu şekilde manastırın kasasına 100 milyon Euro'dan fazla para girdi.

   Artık internet, bilgisayar, kahve makineleri ve güvenlik kameraları bile bulunan manastırın "vizyonu" Yunanistan sınırlarını aşıyor. Efrem'in emrindeki keşişlere göre, manastırın serveti Türkiye'de Gelibolu, Trabzon, Mudanya ve İzmir'deki büyük arazileri de kapsıyor. Ancak keşişler, herhangi bir talepte bulunabilmek için Türkiye'de yasaların değişmesi gerektiğini belirttiler. Efremci keşişlere bakılırsa, Romanya, Rusya, (Moskova'daki Kızıl Meydan'ın bir bölümü) ve Sırbistan'da da büyük araziler yine Osmanlı ve Bizans tapularına göre Vatopediu manastırına ait.

Bakanların Manevi Babası

   Kamuoyu araştırmaları, merkez sağcı iktidar partisi Yeni Demokrasi ile ana muhalefetteki sosyalist Pasok arasında son seçimlerde oluşan 5 puanlık farkın, Vatopediu skandalı yüzünden eridiğini gösteriyor. Skandala adı karışan Deniz Ticaret Bakanı Yorgos Vulgarakis'in istifası da, iktidar partisindeki düşüşü önleyemedi.

   Başkeşiş Efrem'in, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi'nde birçok siyasetçiyle yakın ilişkilere sahip olması, manastırdaki vurgun skandalının etkisini büyütüyor. Yaklaşık 10 yıldır devletten her istediğini kopardığı ortaya çıkan ve Pasok'un eski hükümetinde de dostları bulunan Efrem, Karamanlis Hükümeti'nin birçok bakanına yakın bir isim. Birçok siyasetçinin Efrem'i "manevi babaları" olarak gördükleri öne sürülüyor.