Bulgaristan’dan Kuzey Irak’a silah
 

    Amerikan Washington Post gazetesi, Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetiminin, Bağdat’ın bilgisi dışında Bulgaristan’dan silah ve mühimmat satın aldığını yazdı

    ABD’nin saygın gezetelerinden The Washington Post’ta dün yayımlanan bir habere göre Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetimi geçen eylül ayında Irak merkezi yönetiminin bilgisi ve onayı dışında Bulgaristan’dan üç kargo uçağı dolusu silah satın aldı. ABD askeri yetkilileri olayı Bulgar makamlarından tesadüf sonucu öğrendi.

 

   Gazetenin haberine göre, hafif silah ve mühimmattan oluşan sevkiyat, üç C-130 uçağıyla Süleymaniye havalimanına indirildi. Irak’ta sadece İçişleri ve Savunma Bakanlıkları’nın silah alma yetkisi bulunuyor. Satışların neredeyse tamamı ABD kontrolündeki Dış Satın Alma programınca yürütülüyor.

   Gazeteye bilgi veren bir ABD askeri yetkilisi, “Kürtler bölgelerinde özerkler ve peşmergeleri koruma hakkına sahipler ama ben Irak yönetiminin yerinde olsam, böyle gizli saklı silahlanmalarından endişe ederdim” dedi. Mesud Barzani liderliğindeki Kuzey Irak yönetimi haberle ilgili soruları yanıtsız bırakırken bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Kuzey Irak bölgesi terörle mücadelenin önde gelen cephelerinden biri olmaya devam ediyor. Hal böyleyken, anayasadaki hiçbir madde Kürdistan bölgesel yönetiminin savunma amaçlı savunma malzemesi almasına karşı değildir” denildi.

   Şiddet tırmanabilir

   Son dönemde Kürtler ve Şiilerle Sünniler arasında yükselen tansiyona ve söz düellosuna dikkat çeken Kongre Araştırma Merkezi’nin uzmanlarından Kenneth B. Katzman, Washington Post’a yaptığı açıklamada “Kuzey’de çok kolaylıkla olaylar patlayabilir. Kürtlerle ilgili hiçbir konu çözüme kavuşmadı” dedi. Gazete Kerkük konusu nedeniyle çıkan tartışmalara ve ağustos ayında Hanakin kasabasında neredeyse Irak askerleri ile Kürt peşmergeler arasında silahlı çatışmaya dönüşen gerginliğe dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile Başbakan Nuri El Maliki arasındaki güç mücadelesinin de gözle görülür hale geldiğini belirten gazete, Irak yönetiminin peşmergeleri artık ülke genelinde kullanmaktan kaçındığını belirtti.