Balkan Ekonomi Zirvesi başlıyor
 

    Balkan ülkeleri işadamları İstanbul’da düzenlenen zirvede bir araya geliyor.

    TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun 2008 dönem başkanlığını üstlendiği Balkan Odaları Birliği (ABC) faaliyet takvimi çerçevesinde düzenlenen Balkan Ekonomi Zirvesi İstanbul’da başlayacak. İki gün sürecek doruk kapsamında ABC’nin 2’nci genel kurulu da yapılacak.

    Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliği ve Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren’in başkanlığında yapılacak doruğa, Balkan ülkelerinin ekonomi bakanları, hükümet temsilcileri, oda ve birlik başkanları ile özel sektör temsilcileri katılacak.

 

   Dorukta, Balkan ülkeleri arasında ikili ve çok taraflı ilişkiler çerçevesinde ticaret, yatırımlar, ulaştırma ve enerji gibi öncelikli sektörlerin ortak sorunları ve çözüm önerileri değerlendirilecek.

   Yurt içi ve dışından yaklaşık 300 temsilcinin katılması öngörülen zirve kapsamında, “Balkanlarda Yeni Yatırım Ortamı” ele alınacak. Bu kapsamda kamu-özel sektör ortaklıkları, enerji ve alt yapı konuları değerlendirilecek.

   Balkan ülkeleri ile ticari ve ekonomik ilişkilere yeni bir ivme kazandırması beklenen ABC ile Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği arasındaki işbirliği anlaşması ile Karadağ ve Türkiye arasındaki serbest ticaret anlaşması imzalanacak.