Bulgaristan'ın ikinci en zengin işadamı gözaltında
 

    Bulgaristan'ın ikinci en zengin iş adamı Hristo Kovaçki'nin gözaltına alınarak, hakkında vergi dolandırıcılığıyla ilgili soruşturma açıldığı açıklandı.

   Enerji sektöründe faaliyet gösteren ve servetinin tahmini değeri 700 milyon dolar civarında olan Kovaçki'nin ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldığı bildirildi.

   Bulgaristan Ulusal Haber Ajansı BTA'nın haberine göre, geniş çaplı polis operasyonu kapsamında Kovaçki'ye bağlı tüm iş yerlerinde arama yapılırken, firmalarının olası vergi yolsuzlukları soruşturuluyor.

 

   Kovaçki, 2 saat süreyle ifade verdikten sonra Bulgaristan Ulusal Radyosu'na yaptığı açıklamada, rekor düzeyde olan 300 bin leva (150 bin avro) kefaletle serbest bırakıldığını söyledi. Hakkındaki soruşturmaları "garip" ve "şok edici" olarak nitelendiren Kovaçki, istenen para miktarına itiraz edeceğini bildirdi.

   Hristo Kovaçki, liderliğini yaptığı LİDER adlı partinin yer aldığı "Napred" siyasi ittifakına destek vermeyi sürdüreceğini söyledi ve sahip olduğu tüm paranın temiz olduğunu öne sürdü.

   Bulgar basını, Kovaçki hakkındaki soruşturmaların Avrupa Sahtecilikle Mücadele Ofisi'nin (OLAF) yeni gözetim komisyonunun gelecek günlerde beklenen Bulgaristan ziyaretiyle ilgili olabileceğini yazdı.

   Kovaçki, Polonya'da çıkan "Vprost" dergisi tarafından, Bulgaristan'ın ikinci en zengin iş adamı olarak gösterilmişti. Vprost'un listesinde, 1.35 milyar dolarlık servet sahibi Vasil Bojkov ise Bulgaristan'ın en zengin iş adamı olarak yer almıştı.