Bulgaristan Irak'taki askeri birliğini geri çekiyor
 

    Bulgaristan Savunma bakanı Nikolay Tzonev, ülkenin Irak'ta bulundurduğu askeri birliğini yılsonuna kadar geri çekeceğini bildirdi.

   Tzonev, Bulgar hükümetinin, birlik personelinin 15 ile 20 Aralık tarihleri arasında iki uçak seferi ile yurda dönmesine karar verdiğini açıkladı.

   Başbakan Sergey Stanişev de Irak, Afganistan, Kosova ve Bosna Hersek'de asker bulunduran Bulgaristan'ın Irak'taki görevini tamamlayan birliğinin en geç yılsonuna kadar geri dönmüş olmasının beklendiğini belirtti.

 

   Başbakan Stanişev, 22 Şubat 2006'dan beri sadece insani yardım çalışmalarında görev yapan Bulgar askerlerinin çalışmalarının başarılı olduğunu vurguladı.

   Ülkedeki üçlü iktidar koalisyonunda lider konumundaki Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin (BSP) Genel Başkanlı olan Stanişev, "Bugün alınan karar sayesinde 4 yıl önce Irak?tan çekilmek üzere seçmene verdiğimiz sözümüzü yerine getirmiş bulunuyoruz" dedi.

   Bulgaristan Başbakan yardımcısı ve Dışişleri bakanı İvaylo Kalfin de bakanlar kurulu toplantısı ardından "Irak’taki Bulgar askerleri 250 Irak vatandaşının tedavisine de yardım etmiş, 1400 Iraklı askerin mesleki eğitimini yapmıştır" dedi.

   Savunma Bakanı Tzonev, Bulgaristan'ın 2009 yılında yurtdışındaki askeri birliklerinin bakım ve harcamaları için 91 milyon leva (yaklaşık 45 milyon avro) bütçe ayırdığını duyurdu. 2003 yılından bu yana Irak'ta asker bulunduran Bulgaristan'ın bu ülkedeki askeri çalışmaların toplam bedelinin 100 milyon dolar civarında olduğu öğrenildi.