Bulgaristan: Doğalgazda Rusya'ya tek alternatif Türkiye
 

    Rusya-Ukrayna anlaşmazlığından öncelikli olarak etkilenen ülkelerin başında gelen Bulgaristan'da, doğalgaz konusunda Rusya'ya tek alternatifin Türkiye olduğu giderek artan biçimde vurgulanıyor.

    Bu konudaki en son açıklama Bulgar devlet doğalgaz şirketi Bulgargaz'ın eski başkanından geldi. Bulgargaz eski başkanı Vassil Filipov yaptığı açıklamada, Bulgaristan'ın Rusya'ya alternatif olarak doğalgaz alabileceği tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

 

   Filipov, "Bulgar devlet adamları derhal Ankara'ya gitmeli ve Türk tarafından yardım istemeli. Yapmamız gereken şey en kısa zamanda Türkiye ile konuşmaktır," dedi. Filipov, Bulgar hükümetinin ileri sürdükleri de dahil bunun dışındaki hiçbir önerinin kalıcı olamayacağını vurguladı.

   Filipov, Bulgaristan'ın bir doğalgaz boru hattıyla bağlantılı olduğu tek ülkenin Türkiye olduğunu ve Türkiye'nin Bulgaristan'a batı hattı üzerinden doğalgaz verebileceğini ileri sürdü.

   Rusya'dan aldıkları doğalgazın kesilmesi ve dün başlaması beklenirken yeniden kesilen doğalgaz akışı, özellikle Balkan ülkelerinde ciddi sıkıntılar yaratırken, bu konuda alternatif arayışını artıran ülkelerde Türkiye'nin adı böylece daha sık gündeme gelmeye başladı.

   Türkiye'nin özellikle Hazar Havzası, Kaflasya ve Orta Asya enerji kaynaklarını dünya pazarlarına ulaştırmada jeostratejik ve jeoekonomik konumu diğer ülkelere umut vaat etmeye başladı. Sözkonusu durumun çözümüne katkıda bulunacak projelerden en önemlisi gözüyle bakılan Nabucco projesi konusundaki çabalar ise arttı.

   Bu arada enerji ve tabii kaynaklar bakanı Hilmi Güler, Rusya enerji bakanının daveti üzerine bir günlüğüne Moskova'ya gitti.