Bulgaristan bütçesini yüzde 32 kıstı
 

   Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pirvanov'un kriz yüzünden bütçesini yüzde 31,76 oranında kıstığı açıklandı.

Parlamentoda iktidar yanlısı Mavi Koalisyon tarafından bütçeye yük olan gereksiz seyahatler yapmakla suçlanan Pırvanov'un basın merkezi, cumhurbaşkanlığının mayıs ayından itibaren harcamalara yüzde 10 kısıtlama uygulandığını bildirdi. Basın merkezi, kriz nedeniyle daha sonraki dönemde ise yüzde 15,76 oranında ek kısıtlama yapıldığını, böylece toplam bütçe tasarrufunun yüzde 31,76'ya ulaştığını kaydetti.
 

    

 

   Verilen bilgiye göre, cumhurbaşkanlığının 170 kişilik kadrosunun bir bölümü yine ekonomi yapma amaçlı boş tutulurken, kurumda sadece 153 kişi çalışıyor.

Bu arada Mavi Koalisyon milletvekili Asen Agov, parlamentoda yaptığı konuşmada, kriz ortamında devletin tüm birimlerinin kemer sıkmak zorunda olduklarını belirterek, Pırvanov'un kalabalık bir heyetle yıllık ticaret hacmi sadece 18,9 milyon dolar olan Avustralya'ya yapmayı planladığı pahalı gezisinin iptal etmesini istedi.

Agov, 500 bin levaya (250 bin avro) mal olacak Pırvanov'un Avustralya gezisinin “gereksiz olduğunu” öne sürdü.

Cumhurbaşkanlığı basın merkezinden yapılan açıklamada ise Pırvanov'un geziyi iptal etmeyeceği, Avustralya'daki resmi temaslarının yanı sıra bu ülkede yaşayan 12 bin Bulgaristan vatandaşı ile de görüşeceği bildirildi.

Basın merkezi, Cumhurbaşkanı Pırvanov'un gerekli gördüğü durumlarda kurum harcamalarını kıstığını, bu amaçla geçenlerde İzmir'e bir voleybol maçını izlemek üzere gittiğinde tüm seyahat ve konaklama harcamalarını kendi cebinden karşıladığını kaydetti.