Ulusal güvenlik servisi skandalı büyüyor
 

  

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, siyasi skandallara adı karışan Devlet Ulusal Güvenlik Ajansının (DANS) feshedilebileceğini bildirdi.

Nova adlı özel televizyon kanalına konuşan Başbakan Borisov,geçen yıl milletvekilleri ve gazetecilerin takibine ilişkin bir "tele kulak" skandalına karışan DANS'ın bu kez eski hükümetin bakanlarının yolsuzluk çalışmalarıyla ilgili özel bir raporunun basına sızmasına sert tepki gösterdi. 

    

 

   
"Devlet Ulusal Güvenlik Ajansı feshedilebilir" diyen Borisov, DANS'ın eski Başbakan Sergey Stanişev tarafından "siyasi polis işlevini görme mantalitesiyle kurulduğunu" öne sürerek, şöyle konuştu:

"Eğer bu kurum sadece skandal ve sorunlar yaratmak üzere oluşturulduysa feshedilebilir. DANS'ı ya fesheder, ya da kurumda gerekli köklü yapısal değişiklik yaptırırım. Bu yapısal değişiklikler çok zaman alabilir, dolayısıyla DANS feshedilebilir."

Böylesi bir skandalın "ortada bir devletin olmadığını gösterdiğini" belirten Borisov, "Suç işleyen kişilerle ilgili hazırlanan bir istihbarat raporu, bu kişilere uyarıda bulunmak üzere kendilerine intikal edilmektedir. Bu işi yapan başbakan ise söyleyebileceğim bir şey kalmamıştır" dedi.

Skandal, Bulgaristan'da Temmuz ayına kadar iktidarda olan Sergey Stanişev hükümetinde çeşitli yolsuzluklara karışan 15 bakan ve bakan yardımcısının takma isimlerinin geçtiği raporun Bakanlar Kurulunun "Çok Gizli" mühürlü arşivinden kaybolmasıyla başladı.

Raporun bir bölümü daha sonra muhalefete yakın "Galeriya" adlı bir gazetede yayımlandı. Takma adlar kullanılarak bakan ve bakan yardımcılarının isimlerinin gizlendiği tahmin edilen bu kişilerin yolsuzluklarını ortaya çıkaran ve orijinali kaybolan rapor hakkında savcılığın soruşturma açtığı bildirildi.

Sofya Şehir Savcısı Nikolay Kokinov, kamuoyunun devlete olan güvenini sarsan bu skandalla ilgili soruşturma başlatıldığını ve "başta eski Başbakan Sergey Stanişev olmak üzere birçok kişinin sorgulanacağını" bildirdi.