Bulgaristan ile Makedonya arasında gerginlik

    
Avustralya ziyaretini sürdüren Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, kendisinden birkaç gün önce bu ülkeyi ziyaret eden Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski'nin Bulgaristan'dan toprak talebi ima eden konuşmasına sert tepki gösterdi.
 

Pırvanov, "Komşu Makedonya başbakanının açıklamasını hayretle karşılıyorum. Kabul edilemez olan bu açıklamayı açık bir toprak talebi olarak yorumluyorum" dedi.

Makedonya'nın Avrupa Birliğinin vazgeçilemez olan "iyi komşuluk" prensibini unutmaması gerektiğini ifade eden Pırvanov, "Ayrıca unutulmasın ki, Makedonya'nın AB üyeliğine verdiğimiz destek şartsız değildir" diye konuştu.

 

   
Makedonya Başbakanı Gruevski, Avustralya'daki Makedon diasporasına hitaben yaptığı konuşmada, ülkesindeki Makedonların, Bulgaristan'daki "Pirin Bölgesi"nde ve Yunanistan'daki "Ege Bölgesi"nde yaşayan soydaşlarından ayrı kaldığını ifade etmişti. Gruevski'nin bu açıklaması, hem Yunanistan, hem de Bulgaristan tarafından "toprak talebi ima etmek" olarak yorumlanıyor.

Brüksel'de bulunan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov da, Mekadonya'nın AB'de esas olan iyi komşuluk prensibini unutup "macera aramaya başladığını" öne sürdü.

Yurt dışındaki Bulgarlardan sorumlu Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov da "Anlaşılan şu ki, sergilenen bu tavırla Makedonya'daki siyasi elit kesim, Makedonya'nın AB ve NATO'ya üye olmasını istemiyor" dedi.