Bulgaristan'da Türkçe haber oylaması
 

    Bulgaristan Devlet Televizyonunda (BNT) 9 yıldır devam eden Türkçe haber programının kaderini, hükümet tarafından yaptırılacak kamuoyu araştırmasının sonuçları belirleyecek.

BNT'de yeni düzenlenen bir stüdyonun açılış törenine katılan Başbakan Boyko Borisov, hafta içi her gün 10 dakika yayımlanan Türkçe haber programının yayından kaldırılıp kaldırılmaması konusunda kamuoyu araştırması yaptırılacağını ve bu araştırmanın sonuçlarının Elektronik Medya Kurulunun (SEM) dikkatine sunulacağını bildirdi.

Konuyla ilgili son kararı Bulgaristan'da medyanın çalışmalarını kontrol eden en yüksek kurum olan SEM'in vereceğini belirten Borisov, "SEM'in, kamuoyu araştırmasının sonuçlarını göz önünde bulunduracağını düşünüyoruz. Halkın görüşü çok önemli. Bakalım halk ne diyecek" diye konuştu.     

 

    Borisov, söz konusu kamuoyu araştırmasının ne zaman sonuçlanacağını ise açıklamadı.

BNT'de Türkçe haber programının yayından kaldırılması Borisov'un Temmuz sonunda kurduğu azınlık hükümetine "şartsız" destek veren ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisi tarafından gündeme getirilmişti.

"Bulgaristan'da Türk yoktur" görüşünü savunan ATAKA, ülkenin büyük kentlerinde imza kampanyası başlatarak, Türkçe haber programının yasaklanması talebinde bulunmuştu.