Büyük vurguna son dakika operasyonu
 

     Fatih Asayiş Büro Amirliği ekipleri, bir istihbaratı değerlendirerek binlerce memurun maaşını çalınmaktan kurtardı.

"Son dakika" adı verilen operasyon ile Bulgaristan uyruklu 3 kişinin yapacağı büyük vurgun saatler kala engellendi. Beyazıt'ta genellikle memurların kullandığı ve çok yoğun işlem yapılan Vakıfbank'ın para çekme makinasına yerleştirdikleri düzenek ve gizli kamera ile kart bilgileri ve kart şifrelerini ele geçiren Bulgaristan uyruklu üç kişi yakalandı. Zanlıların ayın 15'inde Vakıfbank'a yatan memur maaşlarını kopyaladıkları kartlarla çekme hazırlığı yaptıkları ve 15 Kasım'a saatler kala yapılan operasyonla yakalandıkları belirtildi.

 

   "ATM'YE KART KOPYALAMA DÜZENEĞİ VE GİZLİ KAMERA"

Vakıfbank Beyazıt Şubesi ATM'sinin kart bölmesine yerleştirilen gizli bir düzenek tespit eden Fatih Asayiş Büro Amirliği ekipleri konuyla ilgili araştırma başlattı. Yapılan çalışmalar sonucunda 3 yabancı uyruklu kişinin memur maaşlarının hesaplara yatırılmasından bir önceki gün düzeneği ATM makinasına yerleştirdiği tespit edildi. Bunun üzerine banka şubesinin önünde pusu kuran polis ekipleri, düzeneği kontrol etmeye gelen Bulgaristan uyruklu Miroslav Uzunov, Gyuro Sergeev ve Tsvetan Dimitrov'u ksıkıvrak yakaladı. ATM'nin kart girişine yerleştirilen çipi çıkaran Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, yaptıkları incelemede zanlıların kart şifrelerini elde etmek için ATM'ye gizli kamera yerleştirdiklerini tespit etti.

"HEDEF MEMUR MAAŞLARININ YATIRILDIĞI GÜN OLAN AYIN 15'İ"

Fatih Asayiş Büro Amirliği'ne götürülen zanlıların ayın 15'inde Vakıfbank'a yatan memur maaşlarını kopyaladıkları kartlarla çekme hazırlığı yaptığı belirtildi. Aralarında polislerin de bulunduğu devlet memurlarının maaşlarının Vafıkbank'a yattığı ve ayrıca memurların maaşları kadar ek hesapları bulunduğu ve bu miktarında çekilebileceği ifade edildi. Polis, büyük bir vurgunu önlerken, zanlıların kart bölmesine yerleştirdikleri çiple kart bilgilerini kopyaladıkları, gizli kamerayla da kart şifresini öğrendikleri tespit edildi. Yakalanan zanlılar ifadelerinin ardından Bilişim Suçlar Şubesi'ne teslim edildi. Polis yetkilileri, Türkiye'de hiç bir kayıtları bulunmayan 3 kişinin, binlerce memurun hesabındaki parayı çekmeyi ve ülkelerine kaçarak izlerini kaybettirmeyi planladıklarını bildirdi