Türk balıkçıyı öldüren Bulgar polisi BERAAT etti
 

     Karadeniz'deki Türk-Bulgar sınırında kalkan avlayan Türk balıkçı Yalçın Ercan'ı vurarak öldürdüğü öne sürülen Bulgar polis suçsuz bulundu.

     Bulgar polisi, 17 Nisan 2008'de, Türkiye-Bulgaristan sınırını çizen Mutlu (Rezovo) deresinin Karadeniz'e döküldüğü yerde balık avlayan Yalçın, Engin ve Zaim Ercan kardeşlerin motorunu sınırı ihlal ettikleri gerekçesiyle durdurmak istemişti.

 

    Havaya ateş açan polisler motora çıkınca arbede yaşanmıştı. Mihail Tsonkov adlı polisin silahı 4 kez ateş almış ve Yalçın Ercan hayatını kaybetmişti.

Gözaltına alınan Engin ve Zaim Ercan kardeşler de ifadeleri alındıktan sonra Kırklareli'nin Dereköy Gümrük Kapısı'ndan Türkiye'ye iade edilmişti.

Soruşturma başlatan Sliven Bölge Askeri Savcılığı, polis memuru Tsonkov'un Türk balıkçıyı öldürdüğüne dair yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi.

Sliven Bölge Askeri Mahkemesi de bu kararı onayladı. Son olarak Bulgaristan Askeri Yargıtayı'na giden dosyadaki karar hiçbir değişikliğe uğramadan onandı ve Tsonkov'un suçsuz olduğu karara bağlandı. Ercan'ın ailesi AİHM'ye gitme hazırlığında.