İlk uzay yolcusu Türk
 

    Amerika’da yaşayan Türk kökenli Bulgaristan vatandaşı Şefket Çapacıyev, uzaya giden ilk Türk olacak

KOMÜNİST rejim döneminde Bulgaristan’dan kaçarak ABD’ye göç eden ve bu ülkede bir yayıncılık imparatorluğu kuran Türk kökenli Şefket Çapacıyev, Virgin Galaktik’in uzay turisti oluyor. 1963 yılında ABD’ye göç ettikten sonra Chicago’da kurduğu ciltleme atölyesini ülkenin en büyük yayıncılık kompleksine çeviren Çapacıyev.    

 

    Virgin Galaktik şirketinin uzay seyahatlerini duyunca bu yolculuğa katılmak için hemen başvuruda bulundu. 200 bin dolar parayı peşin yatırdı. Amacı ilk 100 yolcu arasına girmek ve uzaya erken gitme şansını yakalamaktı. Ancak yetkililer 6 yolcu kapasiteli SpaceShipTwo aracına binmek için ilk 100 sıranın dolduğunu belirterek Çapacıyev’i 182’inci yolcu olarak kaydetti.

“Hiç korkmuyorum”

Uzay yolculuğu için şu ana kadar Virgin Galaktik şirketine tam 85 bin rezervasyon yapıldı. İlk sağlık testinden başarıyla geçen Türk kökenli işadamı bu yılın sonunda uzaya gidecek. Çapacıyev bir aksilik olmazsa, SpaceShipTwo’nun 31’inci seferinde uzaya çıkacak. İki buçuk saat sürecek yolculuk sırasında Çapacıyev, dünyadan 110 kilometre yüksekliğe çıkacak. Yerçekimsiz ortamda 5-6 dakika pencerelerden uzayı gözlemleme imkanına sahip olacak. Uzaya ilk gidecek 100 kişilik kafile arasında aktör William Shatner, Paris Hilton, fizikçi Stephen Hawking bulunuyor. 69 yaşında olmasına rağmen uzay yolculuğundan korkmadığını dile getiren Çapacıyev, “Hiçbir endişem yok. İlk sağlık testini başarıyla geçtim. Uçmadan önce birkaç günlük eğitim alacağız ve ikinci bir test daha yapılacak. Onu da geçeceğimden eminim. Bu yılın sonuna kadar uzaya gideceğim” diye konuştu.

BU UÇAKLA GİDECEK

White Knight Two ( Beyaz Şövalye 2 )   

Azami ağırlık: 17 ton

Boy: 24 m

Kanat uzunluğu: 43 m

Güç: 4 jet motoru

Azami irtifa: 21 bin metre

Üretici firma: Scaled Composites