ABD Guantanamo için Bulgaristan'a da başvurdu
 

  ABD hükümeti Bulgaristan'dan Guantanamo mahpuslarını kabul etmesini istedi, başbakan sadece bir kişiye evet dedi 

     Amerikan yönetiminin kapatılması planlanan Guantanamo Kampı'ndaki mahpuslar için yeni yer arayışları sürüyor. Bir çok Avrupa ülkesi dışında Palau'dan yardım isteyen Washington'un son olarak Bulgaristan'ın kapısını çaldığı öğrenildi.

 

   Bulgar gazetesi 24 Chassa'nın haberine göre, Guantanamo'nun kapatılması ile ilgili konulardan sorumlu Amerikalı diplomat Daniel Fried, 7 Aralık'ta Bulgaristan başbakanı Boyko Borissov'a bir mektup gönderdi ve bazı Gitmo mahpuslarının Bulgaristan'da yaşaması için izin istedi.

   Bulgar başbakan ise, haberin yayınlanmasının ardından yaptığı açıklamada, sadece bir mahpus kabul edebileceklerini söyledi. "NATO ve Avrupa dayanışması" olduğunu söyleyen Barissov, "kişisel görüşüm, bir kişiyi kabul etmeliyiz" dedi.

   Bulgar basını, ABD hükümeti tarafından daha önce Sosyalist parti liderliğindeki koalisyon hükümetine benzer bir talep iletildiğini, ancak talebin reddedildiğini de belirtti.

    Aşırı sağcı Borissov hükümetinin ise, batılı ülkelere yakınlaşmak ve ülkenin suç ve yolsuzlukla anılan imajını değiştirmek için teklife olumlu baktığı iddia edildi.