Bulgaristan tele kulakta çığır açtı
 

    Bulgaristan'da İçişleri Bakanlığına telefon ve internet üzerinden vatandaşların tüm haberleşmesine kolayca erişim imkanı veren "Elektronik Haberleşme Yasa Tasarısı", parlamentoda bugün yapılan ilk oylamada kabul edildi.

İktidardaki GERB (Arma) partisi ile ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisi milletvekillerinin destek verdiği yasa tasarısıyla İçişleri Bakanlığı, en az 2 yıl hapis cezası öngörülen suçlarla ilgili olaylarda zanlıların internet ve telefon haberleşmelerini izin almadan takip edebilecek.     

 

   

Yeni yasayla tüm elektronik haberleşme operatörlerine, İçişleri Bakanlığındaki teknik takip merkezine haberleşmenin izlenmesini sağlayacak paralel bağlantı kurmaları zorunluluğu getiriliyor.

Yasayı savunan İçişleri Bakanı Tzvetan Tzvetanov, bakanlığına sağlanan pasif erişim hakkının vatandaşların özel yaşamına müdahale olmadığını ileri sürdü. Mevcut uygulamada GSM operatörlerinden istenilen bilgi ve verilerin ellerine ulaşmasında zaman açısından sıkıntı yaşandığını kaydeden Tzvetanov, "Suçla mücadelenin tek yolu, ilgili takibin zaman kaybedilmeden anında yapılabilmesidir" dedi.

Mavi Koalisyon parlamento grubu eş başkanlarından Martin Dimitrov ise yasayla Bulgaristan vatandaşlarının kişisel haklarının ihlal edildiğini, Avrupa'nın hiçbir yerinde "pasif erişim" diye bir sistemin olmadığını söyledi.

Mavi Koalisyon'un diğer eş başkanı olan eski başbakanlardan İvan Kostov da yasada anayasaya aykırı maddeler bulunduğunu söyleyerek, bu maddelerin ikinci oylamaya kadar değiştirilmesini istedi.

Halk arasında "Tele Kulak Yasası" olarak bilinen "Elektronik Haberleşme Yasası"nın yürürlüğe girebilmesi için parlamentoda yapılacak ikinci oylamada da onaylanması gerekiyor.