Yunanistan'da seçimleri PASOK kazandı
 

   
Yunanistan'da dün yapılan genel seçimlerde, 300 üyeli parlamentoda PASOK 160, Yeni Demokrasi Partisi (YDP) 93 sandalye kazandı.
 

İçişleri Bakanlığı, ülke genelinde  PASOK'un 43,94, YDP'nin yüzde 33,49 oranında oy aldığının belirlendiği duyurdu.

Açıklamada, 20 milletvekilliği kazanan Yunanistan Komünist Partisi'nin (KKE) yüzde 7,53, 13 milletvekilliği kazanan Radikal Sol İttifak ve Sol Koalisyon'un (SYRİZA) yüzde 4,59, 15 milletvekili kazanan Ortodoks Halk Birliği Partisi'nin (LAOS) ise yüzde 5,62 oranında oy aldıkları belirtildi.

Geçen dönem parlamentoda 10 üye ile temsil edilen, aşırı sağcı LAOS milletvekili sayısını yüzde 50 oranında arttırarak, kazananlar arasına adını yazdırdı. Bu seçimlerde, KKE 2, SYRİZA ise bir milletvekili kaybederek parlamentoya girdi.

Yunan siyaset sahnesine, ülkenin demokrasiye dönüş yaptığı, 1974 yılından bu yana hakim olan PASOK ve YDP, oy kullanma oranının yüzde 71 olduğu bu seçimlerde de oyların yaklaşık yüzde 80'ini aralarında paylaştı.

Yunanistan'da 2007 yılında yapılan seçimlerde, PASOK yüzde 38,10, YDP ise yüzde 41,84 oranında oy almışdı.

Yunanistan'da yüzde 3 oranında ülke barajı uygulaması bulunuyor.

-BATI TRAKYA'DAN 2 TÜRK MİLLETVEKİLİ-

Bu arada, Batı Trakya'da, PASOK listesinden 2 Türkün milletvekili seçildiği bildirildi.

Geçen dönemde de milletvekili olarak görev yapan PASOK İskeçe ili adayı Çetin Mandacı ve aynı partiden Rodop ili adayı Ahmet Hacıosman'ın parlamentoya girdiklerinin kesinleştiği açıklandı.

Batı Trakya'da, 14 Türk çeşitli partilerden milletvekili adayı olarak seçim yarışına girmişlerdi.

-BAŞBAKAN PAPANDREU-

PASOK lideri Yorgo Papandreu da kendisiyle aynı adı taşıyan 1967 Albaylar cuntası dönemi öncesi başbakanlık görevi yapan büyükbabası ve 3 kez başbakanlık yapmış babası Andreas Papandreu'dan sonra, bu göreve gelen 3. kuşağı temsil ediyor.

Parlamento'nun 1981 yılından bu yana kesintisiz üyesi olan Papandreu, bugüne kadar 2 kez dışişleri bakan yardımcısı, bir kez kültür bakan yardımcısı, bir kez eğitim bakanı ve toplam 5 yıl dışişleri bakanı olarak görev yaptı.

Papandreu, Yunanistan'ı 1996 yılından 2004 yılına kadar yöneten Kostas Simitis'in PASOK genel başkanlığından ayrılması sonrası 2004 yılının Şubat ayında partisinin liderlik koltuğuna oturdu.

Aynı yılın Mart ayında ve 2007 yılının Eylül ayında yapılan seçimlerde rakibi Karamanlis'e mağlup olan Papandreu, dün yapılan seçimlerde rakibini ezici bir yenilgiye uğrattı.

ABD'nin Minnesota eyaletindeki ST. Paul kentinde 1952 yılında doğan Papandreu, İsveç'teki Stockholm Üniversitesi ve ABD'deki Massachusetts Amherst College'de sosyoloji eğitimi aldı ve London School Of Economics'de sosyoloji ve kalkınma alanında yüksek lisans yaptı.