ABD Balkanlar'da yeni üs kurmaya hazırlanıyor  
 

  ABD Bulgaristan ve Romanya'da yeni askeri üsler kurmak için düğmeye bastı. ABD'nin bu ülkedeki üsler için 100 milyon dolar harcama yapmayı planladığı belirtildi.

Makedonya ajansı MIA'nın haberine göre, Pentagon, bu iki ülkede yeni askeri üsler kurmak için 100 milyon dolardan fazla yatırımda bulunmayı planlıyor. Pentagon'un bu yeni taahhüdü, Romanya'da 1600 Amerikan askerini barındıracak 50 milyon dolarlık bir askeri üs ve Bulgaristan'da da 2500 askeri barındıracak, 60 milyon dolarlık bir diğer askeri üssün kurulmasını kapsıyor.

Masrafları ABD tarafından karşılanacak bu üsleri, ev sahibi iki ülke ile ABD kullanacak. Obama yönetimi, geçen ay Doğu Avrupa'ya konuşlandırmayı planladığı füze savunma sistemi planlarında değişikliğe gitmiş ve Çek Cumhuriyeti ile Polonya'da bu planla ilgili çalışmaların durdurulduğunu açıklamıştı.

Uzmanlar, bu yeni girişimin, küresel yeniden konuşlanma stratejisinin bir bölümünü oluşturduğunu, daha ucuza mal olacağını ve Orta Doğu'daki anlaşmazlığa daha yakınlaşılacağını ifade ediyor.