Bulgaristan'da 'milyoner' paniği
 

    Ekonomik krizin Bulgaristan’da gelir vergisinde de önemli düşüşlere neden olduğu ve 1 milyonun üzerinde gelir vergisi beyan edenlerin sayısının yüzde 68 oranında azaldığı bildirildi.

    Ülkede yıllık gelir beyanlarını değerlendiren Milli Gelirler Ajansı (NAP) tarafından yapılan açıklamada, bu yıl 1 milyon leva (500 bin avro) üzerinde gelir beyan eden kişilerin sayısının sadece 28 olduğu kaydedildi. Geçen yıl ise bu sayı 87’ydi

 

   NAP Sözcsü Rosen Bıçvarov, kişisel varlıkların değerlendirildiği analizde bu yıl beyan edilen en yüksek kişisel yıllık gelirin 15 milyon leva (7,5 milyon avro) olduğunu, geçen yıl ise vergi rekortmeninin 20 milyon leva (10 milyon avro) deklare ettiğini açıkladı. -KDV PANİĞİ- Bu arada Bulgaristan’daki kriz, ekonominin tüm sektörlerini etkilerken, bütçe açığını kapatmak isteyen hükümetin yüzde 20 oranındaki katma değer vergisini (KDV) geçici olarak yüzde 23-24’e çıkarmayı planladığı açıklandı.

   Başbakan Boyko Borisov, taslak halindeki teklifin bakanlar kurulunda görüşülmekte olduğunu bildirdi. Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Trayço Traykov ise teklife karşı çıkarak "Bu iyi bir fikir değil" yorumunu yaptı. Kriz ortamında vergi artışlarının sadece bütçe gelirlerini artıracağını ancak ekonomiyi güç duruma düşüreceğini belirten Traykov, "Böyle bir adım, bütün çareler tükendiğinde ancak atılabilir" dedi. Hükümetin KDV oranlarının artırılmasına yönelik girişimine işçi ve işveren sendikaları da tepki gösteriyor.