Sırplar Balkanlar’da stratejik ortaklık istiyor
 

    Sırbistan Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin uluslararası bir aktör olduğuna dikkat çekerek, iki ülke arasında stratejik ortaklık kurulmasını istedi.

    Ankara`nın Kosova'yı tanımasıyla başlayan Sırbistan-Türkiye arasındaki gerginlik yumuşama eğilimine girdi. Önceki gün Ankara'da temaslarda bulunan Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremic, star'a özel açıklamalar yaptı. Türkiye'nin önemli bir uluslararası aktör olduğunu belirten Jeremic, 'Ankara'nın Balkanlarda güçlü bir stratejik ortağa ihtiyacı var. Sırbistan ve Türkiye bunu başarabilir' diye konuştu.

 

   EKONOMİ İLE BAŞLAYALIM

   Türkiye'nin Kosova'yı tanımasıyla Ankara'daki büyükelçisini geri çeken Sırbistan, Kosova konusunda Ankara'nın daha fazla çaba göstermesini istemiyor. Kosova başta olmak üzere iki ülke arasındaki görüş ayrılıkları ile ilgili olarak önce ekonomi alanında işbirliğine gidilebileceğini belirten Sırp bakan Jeremic, siyasetin bunu izleyeceğini savunarak, Türkiye'nin Balkanlardaki müttefiki olmak istediklerini söyledi.

   Kosova'nın tek taraflı bağımsızlık ilan etmesinin uluslararası yasalara uymadığını ifade ederek 'Uluslararası kurallara uymayan bu durumun iptali için Birleşmiş Milletlere başvurduk ve sonucu bekliyoruz. Türkiye'nin bu süreçte diğer ülkelerin Kosova'yı tanıması için öncü rol oynaması yardımcı olmuyor. Kosova'nın tanınması pek çok sorunu da beraberinde getirdi' dedi.

   MLADİÇ'İ 24 SAAT ARIYORUZ

   İkinci Dünya Savaşı'nın ardından ilk kez böyle birşey yaşandığını savunan Jeremic 'Kurallar yalnızca bir ülke için yıkılamaz, bunun devamı gelir. Bunu da yaşadık, Kosova'nın bağımsızlık ilanının ardından Güney Osetya ve Abazya Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan etti' dedi, Jeremic, Lahey'deki mahkeme tarafından soykırım suçundan aranan Sırp komutan Ratko Mladiç'i yedi gün, yirmi dört saat aradıklarını kaydetti.