Bulgaristan'da zor günler
 

    Bulgaristan İçişleri Bakanlığının 1 haftalık parasının kaldığı bildirildi.

    İçişleri Bakanı Mihail Mikov, Parlamentonun İç Güvenlik Komisyonu toplantısının ardından basına yaptığı açıklamada, Bakanlığın mali durumunun son derece kritik olduğunu ve iflasın eşiğine geldiğini itiraf etti.

 

   Mikov, "Küresel kriz ortamında mal mülk satamayız, ancak kadronun çalışma ihtiyaçları için de tek kuruş paramızın olmadığını itiraf etmek zorundayım" diye konuştu.

   Bakanlığın en temel ihtiyaçları için bile para kalmadığını ve personelin motivasyonunu kaybettiğini ifade eden Bakan Mikov, Bakanlık bütçesinin yüzde 95'inin maaş, geri kalan yüzde 5'inin de çalışma giderleri için ayrıldığını söyledi.

   Polislerin maaşlarına yıl başında yüzde 5 zam yapan Bakan Mikov, yeni kaynakların yaratılması amacıyla kadro indirimine gidilmesi de dahil olmak üzere öneriler geldiğini belirterek, "Bu önerileri değerlendiriyoruz. Ancak İçişleri Bakanlığının toplam kadrosunu 63 binin altına düşüremeyiz" dedi.

   Parlamento İç Güvenlik Komisyonu Başkanı Minço Spasovc da soruna acil çözüm bulunması için Maliye Bakanı Plamen Oreşarski ile görüşeceğini bildirdi.

   Bu arada maaş ve çalışma koşullarından memnun olmayan polisler gösteriler düzenliyor. Sendika yetkilileri, polis maaşlarına yüzde 50 zam yapılmasını istiyor.