Bulgaristan'da biyometrik krizi sürüyor
 

    Bulgaristan'da vatandaşların biyometrik bilgilerinin yer aldığı yeni elektronik kimlik kartları ve pasaportların dağıtımı adeta işkenceye dönüştü.

    Teknik sorunlar yüzünden işlemlerin durma noktasına gelmesi üzerine, pasaport şubelerinin önünde kilometrelerce kuyruklar oluşmaya başladı. İçişleri Bakanlığı Kimlik Belgeleri Dairesinden yapılan açıklamada yeni kimlik kartları için hazırlanan bilgisayar programının, kapasitenin sadece yüzde 10'u düzeyinde verim verdiği ve 30 ayrı noktada programın çöktüğü itiraf edildi.

 

   Uzmanlar, mevcut şartlar altında yeni kimliklerin dağıtım işleminin 7 yıl sürebileceğini belirterek, sistemin hızlandırılması için çalışmaların sürdüğünü bildirdi. Kimlik Belgeleri Dairesi Müdürü Komiser Mariya Kostadinova, programı hazırlayan "Siemens" firmasıyla yapılan anlaşmada, günlük 7 bin-17 bin kimlik belgesi hazırlanmasının öngörüldüğünü, ancak teknik aksaklıklar yüzünden günde sadece 800 kimlik üretilebildiğini açıkladı.

   İçişleri Bakanı Tzvetan Tzvetanov ise Siemens'e yapılması planlanan 116 milyon Avro'luk avans ödemesinin, sorun giderilene kadar dondurulduğunu bildirdi.

   Çifte vatandaşlık sıkıntıları

   Kimlik dağıtma sistemindeki aksaklıklardan en çok, Türkiye'den gelerek yeni pasaportlarını almak isteyen çifte vatandaşlar etkileniyor. Hafta sonu tatillerini yeni pasaportlarını almak için kullanan binlerce çifte vatandaş, iki gündür kuyruklarda beklemelerine rağmen amaçlarına ulaşamadı. Vatandaşların büyük bölümü kimliklerini alamadan Türkiye'ye dönmek zorunda kaldı.

   İçişleri Bakanlığı, sorunun çözümü için artık kimlik kartlarının noter tasdikli vekaletnameyle başkası tarafından da alınabileceğini açıkladı.

   Açıklamada, internet sitesi üzerinden online bilgilendirme sistemiyle kimliklerin ne zaman hazır olacağının öğrenilebileceği duyuruldu.