Arnavutluk ve Hırvatistan NATO üyesi
 

    Arnavutluk ve Hırvatistan, Kuzey Atlantik İttifakı'na (NATO) katılım sürecini tamamlayarak resmen ittifakın üyeleri oldular. Bu iki yeni ülkeyle birlikte NATO'nun toplam üye sayısı da 28'e yükselmiş oldu.

    NATO Sözcüsü James Appathurai, NATO'ya üye bütün devletlerin Arnavutluk ve Hırvatistan'ın üyeliğini onaylayan belgelerinin ittifaka ulaşmasının ardından her iki ülkenin de resmen NATO'ya katıldığını açıkladı.

 

   Katılım töreni Strasbourg zirvesinde

   Appathurai, iki ülkenin NATO'ya dâhil olmasıyla ilgili açıklamasında, Arnavutluk ve Hırvatistan'ın, demokrasi ve askeri alanda reformlar yaparak ittifakın standartlarına uyabilmek için çok çalıştıklarını söyledi.

   Arnavutluk ve Hırvatistan NATO'ya yeni katılmış olsa da, iki ülkenin ittifaka katılım töreni Strasbourg-Kehl'deki NATO zirvesinde yapılacak.

   NATO, 4 Nisan 1949’da Belçika, Danimarka, Fransa, İngiltere, İzlanda, İtalya, Kanada, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz ve ABD’nin katılımıyla kuruldu.

   3,5 milyon askerlik ittifak

   1952’de ittifaka Türkiye ve Yunanistan da dâhil edildi. 1955’de Almanya’nın üyeliği kabul edildi. 1982’de İspanya’yı, 1999’da Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan izledi.

   2004’de ise Bulgaristan, Estonya, Letonya, Litvanya, Romanya ve Slovakya NATO’ya üye oldu. Arnavutluk ve Hırvatistan, 1 Nisan 2009 itibariyle Kuzey Atlantik İttifakı'nın 27 ve 28 no’lu üyeleri oldular.

   NATO’ya bağlı ülkelerin silahlı kuvvetlerinde toplam 3,5 milyon asker bulunuyor.