Bulgaristan, Avrupa Parlamentosu’nda 6 parti tarafından temsil edilecek
 

    Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Bulgaristan’ı temsil edecek 17 milletvekilini seçmek için halk sandık başına gitti. Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, Bulgaristan Brüksel’e 6 parti ve koalisyon temsilcisi gönderecek. Bulgaristan tarihinde ikinci kez gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu milletvekili seçimlerinde GERB en fazla oyu aldı. Merkez Seçim Kurulu’nun açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre GERB yüzde 24,48; BSP yüzde 18,59; DPS yüzde 14,21; Ataka yüzde 12,01; NDSV yüzde 8; Sinyata Koalitsia yüzde 7,99; Lider yüzde 5,73; RZS yüzde 4,69 ve Napred Koalisyonu yüzde 2,26 oy aldı. Diğer partiler ve koalisyonlar ise yüzde 1’in altında oy aldı.

 

   Buna göre Avrupa Parlamentosu’na GERB 5, BSP 4, DPS 3, Ataka 2, Sinyata Koalitsia 2 ve NDSV 1 milletvekili gönderiyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun saat 19.00 itibari ile seçime katılım oranının yüzde 37,5 olduğunu açıkladı. Buna göre 2 milyon 512 bin seçmen sandık başına giderek oyunu kullandı. Bulgaristan halkı, 2 yıl önceki seçimlere göre katılım oranında artış gösterdi. 2007’de seçmenlerin yüzde 29’u oy kullanırken şimdi bu oran yüzde 37,5’ye çıktı. Ülke çapında en büyük katılımı yüzde 53 ile Silistra bölgesi gerçekleştirirken ardından yüzde 48 ile Razgrad yer aldı. Seçimlere en az katılım ise yüzde 28 ile Ruse’de gözlendi.

   Araştırma kuruluşlarından Alfa Research, 2007’de yapılan Avrupa Parlamentosu milletvekili seçimine göre, GERB’in oy potansiyelinin 150 bin, BSP’nin ise 20 bin arttığını, buna karşılık Türkiye’den gelen göçmenlerin oy kullanmalarına izin verilmemesi sonucu DPS’nin oylarının 80 bin azaldığını kaydetti. Ataka’nın oy potansiyeli de 20 bin azalırken Sinyata Koalitsia’nın oy potansiyelinin 10 bin, NDSV’nin de 20 arttığı açıklandı. Seçimlerde oy kullanabilmek için 3 ay içinde 60 gün Bulgaristan’da oturma şartı aranıyor. Yurtdışından gelen 10 bin Bulgaristan vatandaşı bu seçimde oy kullandı.

   Seçimlerde Lider - Novoto Vreme ile NDSV’den beklenmedik oy oranları geldi. İşadamı Hristo Kovaçki’nin desteklediği Lider - Novoto Vreme, işadamına vergi kaçakçılığı ile ilgili soruşturma açılması seçimlerde oy kaybetmesine yol açtı. Öte yandan NDSV’ye beklenenden fazla oy geldi. Oyların artmasındaki en önemli neden, listenin başında bulunan Meglena Kuneva’ya olan desteğin artması partinin oy oranını ikiye katladı.

   Birçok uzman ve siyasetçi, AP seçimini, 5 Temmuz’daki genel seçimlerin ilk yarısı veya genel provası şeklinde yorumladı. Dolayısıyla halkın gelecek aya kilitlendiğini de iddia eden uzmanlar, halkın Avrupa sorunlarından ziyade yerel problemlerin çözümünü istediğini vurguluyor.