Firardaki Mladiç'in video görüntüleri
 

    Bosna Hersek'te bir televizyon, firari Bosnalı Sırp komutan Ratko Mladiç'e ait olduğunu söylediği görüntüler yayımladı.

    Federasyon TV, bu görüntülerin Mladiç'in komşu Sırbistan'ın başkentinde 14 yıldır serbestçe yaşadığını kanıtladığını söylüyor.

 

   Kanal son 10 yılı kapsayan filmlerde Bosnalı Sırp komutanın başkent Belgrad'ın Kosutnjak semtinde dolaşırken, hala orduda görev yapan üst düzey Sırp komutanlarla görüşürken ve hatta Saraybosna'da bir düğünde görüldüğünü belirtiyor.

   Eski Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi, Bosna'daki iç savaş sırasında işlenen suçlardan yargılamak üzere Mladiç'i yıllardır arıyor. 67 yaşındaki Mladiç soykırım, insanlığa karşı suçlar ve savaş kurallarını ihlal dahil 15 suçtan yargılanacak.

   2008 kışına ait olduğu kaydedilen görüntülerden birinde firari komutan, iki kadınla birlikte görülüyor.

   Fakat Bir Sırp bakan videonun 2008'e ait olmasının imkansız olduğunu, görüntülerin 2000 yılına ya da hemen ertesine ait olduğunu sandığını söyledi. Sırbistan, General Mladiç'i ve eski Hırvatistanlı Sırp lider Goran Hadziç'i bulmak için çabalarını son zamanlarda yoğunlaştırdığını kaydediyor.

   AB, Sırbistan'ı üyeliğe almak için bu iki ismin yakalanmasını şart koşuyor. Arananlar listesinin bir numaralı ismi olan Bosnalı Sırp lider Radovan Karadziç ise geçen Temmuz'da ele geçirilmişti.

   Karadziç şu sıralarda Lahey'deki uluslararası mahkemede yargılanıyor.

   'Sağlığı iyi değil'

   FTV kanalına göre Mladiç, Saraybosna'nın Kula semtindeki düğüne Eylül 2000'de katıldı. Kanalın internet sitesinde "Son görüntüler 2008 kışına ait ve Mladiç'in sağlığının iyi olmadığını gösteriyor." denildi.

   Bu görüntülerde eski Bosnalı Sırp komutan olduğu sanılan bir adam, eşi ve gelini ile birlikte bir kayak merkezinde bulunduğunu söylüyor. General Mladiç'in eski korumalarından biri bu hafta verdiği ifadede 2002 yılına kadar ordunun koruması altında Sırbistan'da serbestçe hareket ettiklerini anlatmıştı.

   Bratislav Puhalo, Belgrad'da generalin kaçmasına yardım ettiği söylenen 10 kişiyi yargılayan bir BM mahkemesine, Mladiç'in Belgrad'daki bir kışlada yaşayan ve tepeden tırnağa silahlı 50 adam tarafından korunduğunu söylemişti. Puhalo bu birliğin 1997 yılında, eski Sırbistan Cumhurbaşkanı Slobodan Miloşeviç'in emri ile kurulduğunu belirtti.

   Miloşeviç 2006 yılında, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde yargılanırken ölmüştü. Puhalo koruma birliğinin Mart 2002'de, Miloşeviç'in seçimle iktidardan uzaklaştırılmasından 1,5 yıl sonra dağıtıldığını söyledi.