Bulgaristan’dan emekli aylığı alanlar, yaşadıklarını ispat edecek
 

    Bulgaristan’dan emekli olan ve maaşlarını Türkiye’den alanlarla ilgili olarak yeni bir yasal düzenleme yapıldı. Bulgaristan’da yapılan yasal düzenlemeye göre, emekli aylığını alanlar Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile alanlar, her yılın Ocak ve Temmuz aylarında “Yaşam Belgesi” doldurarak, kuruma teslim edecek.

    Bulgaristan Emeklilik Kanunu’nda yapılan değişikliğe göre yeniden düzenlenen Yaşam Belgesi, doldurulduktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu da, sözkonusu belgeleri iki ülke arasında yapılan anlaşma çerçevesinde Bulgaristan Milli Sigorta enstitüsü’ne gönderecek. Sözkonusu Bulgaristan Yaşam Belgesi, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun www.sgk.gov.tr internet adresinde bulunan Yurtdışı/Form ve Dilekçeler Bölümü’nden çıktı alınarak bilgisayar, daktilo veya okunaklı kitap harfleri ile doldurulacak.

 

   Belgede, adı soyadı ve adres bilgileri yanında, SGK tarafından verilen Bİ veya BK ile başayan tahsis numaraları ile Bulgaristan vatandaşlık (ENG) numarası düzgün ve okunaklı şekilde ilgili alanlara yazılacak.

   Eksiksiz olarak doldurulacak belge, bağlı bulunulan mahalle muhtarlığına ya da sosyal güvenlik il/merkez müdürlüklerindeki yurtdışı işlemleri servis şeflerine, tasdik tarihi belirtilerek onaylatılacak

   Belge onaylandıktan sonra aylık sahibi tarafından her yıl Ocak ve Temmuz ayı içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı-Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü-Yurtdışı Borçlanma ve Tahsis İşlemleri Daire Başkanlığı-Mithatpaşa Cad. No: 7 – 06437 Sıhhiye/ANKARA adresine gönderilecektir.

   Yeni uygulama ile ilgili olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılan açıklama şu internet adresindedir:

   http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connect/69ff3b004e59dec58e39cee91b951205/duyuru_bulgaristan_
yasam_belgesi.pdf?MOD=AJPERES

   Boş Form