Bulgaristan "Global Komünizm Müzesi"nde
 

   Amerikan "Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı" tarafından internet ortamında kurulan "Global Komünizm Müzesi"ne Bulgaristan da girdi.

   Komünizmi yaşamış ve yaşayan 16 ülkenin bulunduğu müzede Bulgaristan iki diktatör ve bir rejim kurbanı ile yer aldı.

   Resmi açılışı 16 Haziranda yapılan müzenin Bulgaristan bölümünde, 1989 yılında yıkılan 45 yıllık komünist rejimin diktatörleri olarak Georgi Dimitrov ve Todor Jivkov hakkında bilgiler yer alıyor.

 

   Müzenin rehber bölümünde Dimitrov'un, Sovyetler Birliği vatandaşı ve Stalin'in yakın dostu olarak Bulgaristan'da 1944 yılında darbe ile iktidara gelen komünist rejiminin lideri olarak binlerce rejim aleyhtarının ölümünden sorumlu olduğu belirtiliyor.

   Rehberde, Todor Jivkov için ise 1960-1989 döneminde hem Bulgaristan Komünist Partisinin hem de devletin değişmez lideri olduğu vurgulanarak, Jivkov ülkede 80'li yıllarda Türklere karşı girişilen soykırım ve asimilasyon kampanyasının yöneticisi  olduğu belirtiliyor.

   Sanal müzenin Bulgaristan bölümünde komünizm rejimi kurbanı olarak da yazar Georgi Markov'a yer veriliyor. Rejimden kaçarak, Londra'ya yerleşen yazar Markov, Bulgar ajanları tarafından şemsiye görünümünde bir silahtan atılan zehirli mermiyle 1978 yılında öldürülmüştü.

   "Global Komünizm Müzesi"nde Bulgaristan'ın yanı sıra Çin, Küba, Çekoslovakya, Estonya, Almanya, Macaristan, Litvanya, Letonya, Kuzey Kore, Polonya, Romanya, Sovyetler Birliği, Tibet, Ukrayna ve Vietnam yer alıyor.