Bulgaristan'da HÖH'ün milletvekili sayısı 38 oldu
 

    Bulgaristan'da geçen pazar günü yapılan genel seçimin kesin sonuçları açıklanırken, 240 sandalyeli parlamentoda milletvekillerinin siyasi partilere göre dağılımı da belli oldu.

    Kesin sonuçlara göre 6 siyasi parti ve ittifak yüzde 4'lük seçim barajını aşarak parlamentoda temsil hakkı elde etmeyi başardı. Ancak hiçbir parti tek başına iktidara gelecek çoğunluğa ulaşamadı.

    Katılım oranın yüzde 60,2 olduğu seçimde birinciliği yüzde 39,71 oy oranıyla Sofya Belediye Başkanı Boyko Borisov'un fahri liderliğini yaptığı GERB (arma) partisi elde etti. GERB parlamentoda 116 milletvekiliyle temsil edilecek.

 

   Seçimde büyük bir oy kaybına uğrayan iktidardaki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), oyların yüzde 17,7'sini alarak parlamentoda 40 koltuk kazandı.

   Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (DPS-HÖH) yüzde 14,46 oranında oy aldı.

   Seçimde oyların yüzde 9,36'sını alan ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisi 21, sağ güçlerin oluşturduğu "Mavi Koalisyon" 15, yine aşırı milliyetçi çizgide yer alan "Düzen Meşruiyet ve Güvenlik" (RZS) partisi ise 10 sandalye elde etti.

   Başbakanlığa hazır olduğunu bildiren GERB'in fahri lideri Boyko Borisov, koalisyon hükümeti kurmak için HÖH ve BSP dışındaki tüm siyasi partilerle görüşeceğini açıkladı. Siyasi gözlemciler, Borisov'un Mavi Koalisyon ile hükümeti kuracağı görüşünde birleşiyor.