Naim Süleymanoğlu taburcu oldu
 

    Halterde dünyanın bir numarası olarak gönüllerde taht kuran Cep Herkülü lakaplı Naim Süleymanoğlu, yoğun bakıma girerek sevenlerini korkuttu. Havaleye bağlı olarak ciğerlerinde rahatsızlık yaşayan ve 10 gün hastanede tedavi gören Naim Süleymanoğlu taburcu edildi.

   Eski halterci Naim Süleymanoğlu'nun, halsizlik nedeniyle kullandığı ilacın dozunu yüksek alması nedeniyle bu duruma geldiği iddia edildi. Ağırlığının üç katını kaldıran dünyadaki tek insan olan rekortmen sporcu, Time Dergisi'ne kapak olmuştu. 

 

   Haltere henüz 9 yaşındayken Bulgaristan'da başlayan Naim Süleymanoğlu, her geçen gün kendini geliştirdi. Bulgaristan'daki baskılardan kurtulmak ve Türkiye adına yarışmak için 1986'da Melbourne'de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası'nda büyükelçiliğimize sığınarak Türkiye'ye iltica etti. Türkiye'ye getirilmesinde bizzat dönemin Başbakanı Turgut Özal devreye girdi. 1988 Seul Olimpiyatları'na Türkiye adına katılabilmesi için Türk hükümetince Bulgaristan'a 1 milyon dolar ödenerek gerekli izin alındı.

   Bu olimpiyatlarda 9 dünya, 6 olimpiyat rekoru kırarak muhteşem bir zafer elde etti ve böylece Türkiye'ye olimpiyatlar tarihinde güreş dışında ilk altın madalya kazandıran sporcu oldu. 1996 Olimpiyatları'nda 64 kiloda 4 dünya rekoru kırdı, 3. kez olimpiyatlarda madalya kazanarak tarihe geçti. 2000 Sidney Olimpiyatları'nda ise artık 33 yaşında olması ve sakatlığı nedeniyle 3 kaldırışta sıfır çekerek başarı gösteremedi. Türk halkının gönlünde taht kuran Cep Herkülü, herkesin hayran duyduğu bir şöhret olup çıktı. 1984–85–86'da dünyada yılın haltercisi seçilmişti.