Taçi: Rusya, Kosova`yı Sırplardan önce tanıyabilir
 

    Belgrad merkezli ve muhafazakar eğilimli "Politika" gazetesinde yayımlanan röportajda, Kosova Başbakanı Haşim Taçi Sırp hükümetinden "gerçeklerle yüzleşerek" Kosova`yı tanıması çağrısında bulundu. Taçi, "Belgrad`ta hiç kimse Kosova`nın bir daha Sırbistan`ın bir parçası olacağına inanmıyor. Sırp politikacılar gittikleri her yerde Kosova`nın bağımsızlığı gerçeği ile yüz yüze geliyor" ifadelerini kullandı.

    Kosova başbakanı Taçi, Rusya`nın uluslarararı toplumun Kosova`daki çalışmalarında aktif görev aldığını kaydederek, Moskova`nın ülkesinin bağımsızlığını tanıyacağını iddia etti, "Bunun yakın bir gelecekte gerçekleşeceğini söylemiyorum" diyen Taçi, "ancak Rusya, Belgrad`tan önce Kosova`yı tanıyabilir" dedi.

 

   Bir yıl önce bağımsızlığını ilan eden Kosova`yı şimdiye kadar 54 ülke resmen tanıdı, ancak Rusya ve Sırbistan karara karşı uluslararası kamuoyu nezdinde ve BM`de mücadelesini sürdürüyor.

   Moskova, Kosova`nın bağımsızlığına, "diğer ayrılıkçı grupları cesaretlendireceği" iddiasıyla karşı çıkıyor.

   Öte yandan, Sırp gazetesi Politika da, Taçi ile Priştina`da gerçekleştirdiği bu röportaj ile Sırp medyasının Kosova`lı yetkilileri görmezden gelme politikasının dışına çıktı.