'Çorba parası' Bulgar gümrükçülere pahalıya patladı
 

    Almanya'da yaşayan gurbetçi bir ailenin Bulgar gümrük görevlilerini "Çorba parası" diye rüşvet isterken cep telefonu kamerasıyla kaydedip bu görüntüleri de internette paylaşım sitelerinde yayımlaması memurlara pahalıya patladı.

    VİDEO İÇİN TIKLAYIN

    Cep telefonu ile çekilmiş görüntüleri ihbar kabul eden Bulgaristan Gümrükler Ajansı kimliklerini tespit ettiği 3 gümrük görevlisi hakkında idari soruşturma başlattı.

 

   Almanya'da yaşayan Mehmet Korkmaz, 26 Temmuz;da ailesiyle birlikte tatil için Türkiye;ye gelirken Sırbistan-Bulgaristan sınırındaki Kalotina gümrük kapısında kendisinden rüşvet isteyen görevliyi cep telefonu kamerasıyla kaydetti.

   Mehmet Korkmaz tatilini bitirip Almanya;ya dönerken de aynı gümrük kapısında yine kendisinden "Çorba parası" diyerek rüşvet isteyen başka bir gümrük görevlisinin de görüntülerini çekmeyi başardı. Korkmaz çektiği cep telefonu görüntülerini internette haber ve paylaşım sitelerine gönderdi.

   Görüntülerin internette yayımlanması üzerine önce Bulgaristan İçişleri Bakanlığı ardından da Bulgaristan Gümrükler Ajansı harekete geçti. Görüntüleri inceleyen Gümrükler Ajansı müfettişleri rüşvet isteyen iki gümrük görevlisinin kimliğini tespit etti. Müfettişler olaya tanık olduğu halde müdahale etmeyen diğer gümrük görevlisi de dahil olmak üzere üç gümrükçü hakkında idari soruşturma başlattı.

   Gümrükler Ajansı Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü;nden yapılan açıklamada rüşvetçi gümrük görevlileri hakkında idari soruşturmanın sürdüğü bildirildi. Açıklamada söz konusu gümrük görevlilerine büyük ihtimalle uyarı cezası verileceği ve bulundukları görevden alınarak pasif bir göreve atanacakları kaydedildi.

   Bulgaristan yasalarına göre video görüntülerinin delil olarak kabul edilmediğinin hatırlatıldığı açıklamada, bu yüzden bu kişiler hakkında adli soruşturma başlatılamayacağı dile getirildi. Rüşvet ve yolsuzlukla mücadele konusunda Gümrükler Ajansının son derece titiz olduğu vurgulanarak vatandaşlara işbirliği çağrısının yapıldığı açıklamada "Rüşvet isteyenleri ihbar etmekten çekinmeyin" denildi.

   REKLAM FİLMİNE DE KONU OLMUŞTU

   "Çorba Parası" tabiri Bulgaristan'da rüşvetin simgesi. Polislerin ve gümrük görevlilerinin "Çorba parası" diyerek rüşvet istemeleri reklam filmlerine de konu olmuştu.

   Hazır çorba üreten bir firmanın reklam filminde Bulgar polisi aşırı hız yaptığı gerekçesiyle gurbetçi bir Türk ailesini durduruyor ve “Çorba parası komşu" diyerek rüşvet istiyordu. Filmde, gurbetçi aile de "Parasını ne yapacaksın burada gerçeği var" diyerek polise hazır çorba paketlerini veriyordu.

   Söz konusu reklam filmi Bulgaristan;ın diplomatik girişimleri üzerine yayından kaldırılmıştı.