Bulgaristan Yabancı İşçiyi Azaltıyor
 

    İşçi sayısını en aza indirme kararı en çok Türkiye'den gelen işçileri olumsuz etkileyecek. Küresel mali krizden ağır darbe alan Bulgaristan, Avrupa Birliği dışından işçi getirilmesini en aza indiriyor.

    Kararın özellikle Türkiye'den gelen işçileri olumsuz etkilemesi bekleniyor.

    Bulgaristan Sosyal İşler Bakanı Totyu Mladenov, Avrupa Birliği dışından işgücü istihdamı genelgesinde acil değişiklikler yapılacağını açıkladı.

 

   Mladenov, ülke dışına çalışmaya gidenlerin çoğunun ülkeye döndüğünü belirterek, yabancı işçilere daha az ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

   Kararın, Bulgaristan'da çalışan yabancılar arasında ilk sırada yer alan Türk işçileri etkilemesi bekleniyor. Bulgaristan'daki yabancı işçiler arasında Türkler çoğunlukla inşaat sektöründe faaliyet gösteriyor. Lülin otoyolunu inşa eden Türk şirketinin Türkiye'den işçi getirme hakkı da 32'ye indirildi. Bulgaristan'da Türk işçilere Bulgar işçilerinden çok daha az maaş ödeniyor.

   Bulgaristan'da yatırım yapan Türk işadamları ise kalifiye eleman bulmakta zorlandıklarını belirterek, Sofya yönetiminin kararına tepki gösteriyor.