Bulgaristan'da dehşet saatleri
 

    Bulgaristan'da, yaz başında bir Türk gurbetçi ailesini soyup aracını kundaklayan Bulgar otoyol mafyası yine eyleme geçerek, başka bir Türk ailesine daha aynı dehşeti yaşattı.

    Almanya'nın Münih kenti bölgesinde eşiyle otomotiv sanayiinde çalışan Akın Naci Aksoy (44), ailesiyle Türkiye'ye dönerken Bulgaristan'da dün örgütlü silahlı Bulgar otoyol mafyasının saldırısına uğradı.

    Aksoy, ''30 senedir Bulgaristan'dan geçiyorum, ama bir daha geçmeyeceğim'' dedi.

    Türkiye'de bir düğüne katılmak üzere 2 haftalığına yola çıktığını açıklayan Aksoy, Bulgaristan'a girene dek mutlu bir yolculuk yaptığını, ancak Bulgaristan'da otoyol mafyasının yaşamını altüst etiğini söyledi.

 

   POLİS GİYSİLİ SALDIRGAN

   Türk gurbetçilerin Bulgaristan'da korkulu rüyası olan örgütlü otoban saldırganlarıyla karşılaştıklarını açıklayan Aksoy, ''Önünde mavi lamba olan beyaz bir araba bizi çevirdi. Arabadan çıkan üzerinde (Police) yazılı sadece gözleri görünen kar maskeli ve polis üniformalı 2 kişi, uzun namlulu silahla tehdit ederek beni arabadan zorla indirdiler'' diye konuştu.

   Aksoy, üçüncü kişinin gelen araçta kaldığını, diğer ikisinin de kendisine, eşi ve 2 çocuğun kelepçe taktıklarını söyledi. Saldırganların kendi aralarında sürekli Bulgarca olarak telsizle haberleştiklerini açıklayan Aksoy, ''Bizi cipimizin arka koltuğuna oturtup dağ başında ıssız bir yere götürdüler'' dedi.

   KORKULU SAATLER

   Gurbetçi Aksoy, eşi Nalan (45), oğlu Alper (17) ve kızı Hande (21) ile birlikte silah tehdidi altında tüm para, kimlik belgeleri ve değerli eşyalarını teslim ettiklerini açıkladı.

   ''Soyguncular Türkçe olarak (altın) diyerek, boynumdaki kolyeyi bile koparttılar. Elimde bir tek kol saatim kaldı'' diye konuşan oğul Alper, son derece örgütlü çalıştıkları görünen saldırganların aralarında 4 bin Avro, kimlik belgeleri ve 2 cep telefonu olmak üzere tüm eşyalarını aldıklarını bildirdi.

   Yerleşim yerlerinden uzak, yalnızca köpek seslerinin duyulduğu bir yerde terkedilen Aksoy ailesini kaçıran soyguncular, olay yerinden kaçmadan önce aile üyelerini birbirine bağlayıp kelepçelerini daha sıkı duruma getirdiler.

   CEP TELEFONU YAŞAM KURTARDI

   Alper'in eşi Nalan ve kızı Hande, soğukkanlılığını koruyarak iç çamaşırlarında sakladıkları cep telefonları sayesinde aileyi kurtarmayı başardılar. Soyguncular tarafından terkedildikleri yerden Bulgar güvenlik güçlerini arayarak polisin kendilerini bulmasını sağlayan aile, polisin 2 saat sonra çığlıklarını duyup kendilerine ulaştığını anlattı.

   Polisin gelmiş olmasına karşın yapılan inceleme ve soruşturma işlemleri yüzünden 3 saat daha gece soğuğunda açık havada kalmak zorunda olan aile, Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği tarafından gönderilen özel araçla elçilik binasına getirildi. Kaçırıldıkları yerden 2 kilometre uzakta ciplerini kundaklanmış olarak gördüklerini açıklayan Aksoy, ''Elimizde bir naylon poşeti doldurmayacak kadar eşya kaldı'' dedi.

   AKSOY AİLESİ TÜRKİYE'YE GELDİ

   Gurbetçi Aksoy ve ailesi bir uluslararası otobüs firmasının otobüsüyle Kapıkule'den Türkiye'ye giriş yaptı.Gurbetçi aileyi, Kapıkule Sınır Kapısı'nın Bulgaristan'a çıkış bölümünde saatlerce bekleyen Naci Aksoy'un kardeşi Azim Aksoy karşıladı. Azim Aksoy ile kardeşi Akın Naci, yengesi Nalan, yeğenleri Hande ve Alper Aksoy ile birbirlerine sarılarak gözyaşları döktü.

   OLAY AİHM'E GİDECEK

   Bulgaristan'da yaşadığı dehşeti asla unutmayacağını söyleyen Aksoy, sinir krizi geçiren kızının bir türlü sakinleşemediğini belirterek, ''Haklarımı Avrpa İnsan Hakları Mahkemesi'nde arayacağım'' diye konuştu. Naci Aksoy, "Canımızın kurtulduğuna çok sevindik ama bu işin peşini bırakmayacağım, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar götüreceğim. Çünkü başka vatandaşlarımızın canı yanmasın. Çok acı çektik. Özellikle kollarımız birbirine kelepçelendiğinde hareket etme şansımız yoktu.'' dedi.

   Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği yetkililerine gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı teşekkür eden Aksoy, Türkiye'ye sağ salim geldikleri için sevinçli olduklarını belirterek göz yaşlarına hakim olamadı.

   ''Yeşil pasaportlu babam bile Bulgaristan vizesi alıp yanımıza gelemedi'' diyen Aksoy, ''Buradan geçen vatandaşların güvenliği sağlanmalıdır. Kimseye Bulgaristan'dan geçmesini önermeyeceğim'' dedi. Aksoy'un kızı Hande, soyguncuların saldırısı nedeniyle geçirdiği sinir krizini atlatamadığını ifade ederek, ''Kelepçeli olarak terkedildiğimizde kurtulamayacağımızı düşündüm'' diye konuştu.

   Akın Naci Aksoy'un eşi Nalan Aksoy da, ''Bulgaristan, hem kendi vatandaşları, hem de ülkesinden geçenlere sahip çıkmalıdır. Bulgaristan hükümeti bizim bu durumumuzdan dolayı utanmalıdır'' dedi.

   BULGARİSTAN İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

   Bu arada olayın savcılık makamlarına devredildiğini ve geniş kapsamlı bir soruşturma açıldığını belirten Bulgaristan İçişleri Bakanlığı Basın Merkezi, Bulgar güvenlik yetkililerinin benzer olaylar karşısında yasaların verdiği tüm yetkiyi kullanacaklarını bildirdi. Açılan çok yönlü soruşturma çerçevesinde, olası görgü tanıkların arandığı ve kanıt ile parmak izlerinin tespitinin yapıldığı bildirildi.