Priştine'de 120 yıllık Kosova'nın ilk tarihi oteli yangında kül oldu
 

    Kosova'nın en eski kamu binalarından Priştine merkezindeki "Union" binası, çıkan yangın sonucu kül oldu. Kosova'nın ilk oteli olarak hizmet veren ve 120 yıl önce inşa edilen tarihi bina, çıkan yangın sonucu kısa bir sürede büyük hasar gördü. Restorasyon çalışmalarının yapılması planlanan binanın kullanımda olmaması, büyük bir faciayı önledi.

    

 

   Yerel saatle 02.00 'de (TSİ 03.00) binanın çatısının bir bölümünde çıkan yangın kısa sürede bütün çatıya yayıldı. Yangının başlamasından yaklaşık yarım saat sonra olay yerine gelen itfaiyenin ilk müdahalesi yetersiz kaldı. Bütün çatıya yayılan yangın, bir kaç itfaiye aracının olay yerine gelmesiyle kontrol altına alınmaya çalışıldı. Saatlerce süren yangın söndürme çalışmaları, binanın kurtarılmasına yetmedi. Söndürme çalışmaları sırasında itfaiye erlerinin yanan bina içinden çıkarttıkları evsiz bir kişi şüpheli olduğu gerekçesiyle gözaltına alarak, sorgulanmak üzere karakoluna götürüldü.

   Polis amiri Lütfi Menxhiçi konuyla ilgili açıklamasında, henüz bilinmeyen sebeplerden dolayı saat 02.00'de meydana çıkan yangının kısa bir sürede yayıldığını belirterek, itfaiye mensuplarının yangını söndürmek için büyük çaba sarf ettiklerini vurguladı. Yangının tarihi olan bir binada meydana çıkmasının son derece üzücü olduğunu kaydeden polis amiri Menxhiçi, yangında büyük hasar dışında yaralanan ya da ölen olmamasının sevindirici olduğunu ifade etti. Menxhiçi, yangına sebep olduğu şüphesiyle bir kişinin gözaltına alındığını belirtti. Saatler süren çalışmalardan sonra yangın kontrol altına alındı. Kosova Meclisi ile Başbakanlık binalarının tam karşısında bulunan tarihi bina, son 3 yıldır kullanılmıyordu. Binanın restore edilerek sanat galerisine dönüştürülmesi planlanıyordu.